„Moravskoslezský kraj získá peníze formou takzvaných realokací z fondů Evropské unie, které by jinak sloužily k jiným účelům,“ vysvětlil Hašek s tím, že všechny kraje souhlasily s tím, aby 470 miliónů korun, které jsou vyčleněny na tzv. technickou pomoc, šly právě na severní Moravu a do Slezska.

„Kraje mají zájem na řešení situace na severní Moravě, aby zkušenosti, které získá region i vláda, mohly být aplikovatelné i na jiných místech ČR,“ řekl jihomoravský hejtman.

Kraj bude moci v příštím roce čerpat také 200 miliónů, které uvolní ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). „To je výsledek pracovní skupiny, těch 200 miliónů by mělo být v kraji použito na projekty v oblasti zaměstnanosti,“ poukázal moravskoslezský hejtman Novák.

Investice se vrátí, věří hejtman

Ten si dokáže představit, že peníze z MMR se použijí například při stavbě dopravní infrastruktury do průmyslových zón. „Ty prostředky se zkrátka musí mnohonásobně vrátit tím, že vytvoří nová pracovní místa,“ vysvětlil Novák.

Na zasedání rady Asociace krajů ČR, kterého se zúčastnili také ministři Martin Pecina, František LuklJiří Cienciala, vyšlo najevo, že kraje by měly navíc získat 3,1 miliardy korun, a to převedením z operačního programu životní prostředí do operačního programu doprava.