Mezi ČSSD a KSČM se, podobně jako v některých celostátních průzkumech, vklínilo Babišovo ANO, jež v kraji obsadilo druhé místo s 21,5 procenta.

Ukázal to v pondělí zveřejněný volební potenciál STEM/MARK a Median pro ČT, při kterém voliči mohou jmenovat více stran, proto součet všech je vyšší než sto.

SPOZ se známými lídry až osmá

SPOZ může zatím až osmé místo v kraji vnímat jako zklamání. Přitom v regionu s ČSSD a komunisty spoluvládne. Nejspíš tolik nezabraly „taháky“ na kandidátce, kterými je lídr hradní kancléř Vratislav Mynář a bývalý šéf známého JZD Slušovice, krajský radní František Čuba.

Čtěte také: lídři na Zlínsku řešili počty policistů i fotbal

Ten mohl zmást voliče tím, že dopředu vyhlašoval, že poslancem stejně nebude. Obdobně mohlo zafungovat i vyhýbavé vyjádření Mynáře, který připustil, že se až po volbách rozhodne, zda bude poslancem, nebo kancléřem.

Tlačenice uprostřed

Od čtvrtého do sedmého pořadí v průzkumu je tlačenice, kde se lidovci (15,5 %), TOP 09 a Starostové (14,5 %), ODS a Okamurův Úsvit (13,5 %) vtěsnali do rozpětí dvou procent.

Aktuální volební potenciál - Zlínský kraj

Aktuální volební potenciál - Zlínský kraj

FOTO: David Ryneš, Novinky

Zatímco TOP 09 zůstává ve srovnání s volbami před třemi lety téměř na svém, pro lidovce je výsledek průzkumu nadějný.

Občanským demokratům hrozí nejhorší výsledek v historii. Při minulých volbách, kdy ODS byla těsně druhá za ČSSD, tu byl lídrem pozdější premiér Petr Nečas, který ale po letošním skandálu opustil politiku.