"Neumím si představit, že by to prezident udělal na výzvu jakékoliv politické strany... Václav Klaus není prezidentem Strany zelených, je prezidentem České republiky," řekl v pátek Hájek ČTK. Předseda strany Jan Beránek a členka republikové rady Olga Lomová prezidentovi mimo jiné napsali: "Z vašeho prohlášení (prezidenta - pozn.) není zřejmé, jaké stanovisko zaujala čínská strana k vaší řeči a zda bylo dosaženo nějakého konkrétního výsledku."

Jak dále Ulbrychová uvádí, prezident před cestou do Číny obdržel podrobné informace o neutěšeném stavu lidských práv v Číně. Dopis Klausovi 14. dubna zaslala skupina občanských sdružení, která požadovala, aby Čína ratifikovala Mezinárodní pakt o občanských a politických právech.

Prezidentův mluvčí Hájek uvedl, že Klaus nebude "stokrát větší Čínu školit z dobrého chování", ale ani se nehodlá tvářit, že i přes určité reformy se lze na Čínu dívat jako na zemi, kde se dodržují demokratická pravidla, běžná v Evropě.

Na otázku o dodržování lidských práv obecně v Číně nechtěl prezident při návštěvě v Hongkongu 17. dubna odpovídat. Podle něj není zapotřebí tuto záležitost "vytýkat ze závorky". Toto téma by mělo mít místo, které mu přísluší, dodal tehdy.

O šest dní později se Klaus setkal se svým čínským protějškem Chu Ťintchaem. Dlouho a jasně jsme hovořili o tom, čemu my říkáme oblast lidských práv, poznamenal po oficiálním jednání a následné večeři český prezident. Podle něj se setkání protáhlo právě diskusí o lidských právech. Chu podle Klause řekl, že jsou odhodláni i tuto věc řešit. "My můžeme mít úvahy o tom, jak rychle."