Dnes večer operátoři plánovaně odpojí turbogenerátor druhého bloku od rozvodné sítě a o víkendu s pracovníky dodavatelů dovyváží turbínu a provedou některá měření. V neděli odpoledne bude podle Nebesáře turbogenerátor k síti opět připojen.

"Vibrace, které se na turbíně projevily, nebyly velké. To znamená, že jsme turbogenerátor provozovali na mezi únosné pro to zařízení tak, jak nám stanovují technické podmínky provozu," řekl Nebesář.

Turbogenerátor byl v průběhu plánované odstávky v únoru a březnu rozebrán, poté smontován a uveden do provozu. Zařízení ale podle Nebesáře potřebuje určitý čas na stabilizaci, a proto se provádí i po jeho zprovoznění některé operace, které slouží k optimalizaci provozu celé soustavy.

O problémech na elektrárně informovalo i sdružení Jihočeské matky. Kromě chvění turbíny se podle něj tento týden vyskytly problémy s olejovou netěsností na turbíně a výkon bloku byl dočasně snížen.

Informace o olejové netěsnosti Nebesář potvrdil. Podle něj jde o drobnou běžnou technologickou událost, o kterých se neinformuje. "Je třeba říci, že na elektrárně, která je ve zkušebním provozu, se neděje nic mimořádného, co by mohlo kteréhokoli občana žijícího v blízkosti elektrárny znepokojovat," dodal.