S výrokem, že pro zlepšení politické kultury je nezbytné, aby se do Poslanecké sněmovny dostaly nové strany, souhlasily v průzkumu více než dvě třetiny Čechů. Zhruba stejné množství lidí si také myslí, že kandidáti ve volbách do Sněmovny by měli mít zkušenosti z práce v obecním, městském nebo krajském zastupitelstvu.

Naopak zkušenosti přímo se sněmovní prací by ocenila jen malá část dotázaných. Pouze méně než dvě pětiny lidí by chtěly, aby křesla získali ve volbách bývalí poslanci.

Nadpoloviční většina lidí také souhlasila s tím, že poslanci musí vždy hlasovat se stranou, na jejíž kandidátce jsou zvoleni. Takový názor schvalovalo 54 procent lidí, proti bylo 34 procent.

Čtyři pětiny schvalují rozpuštění Sněmovny

K novým stranám se skeptičtěji podle CVVM stavěli hlavně starší či vysokoškolsky vzdělaní lidé a příznivci levicové politiky. Kandidáty s předchozí zkušeností s prací ve Sněmovně by častěji uvítali pravicově zaměření lidé, hlavně stoupenci ODS.

Pracovníci CVVM se také ptali, zda lidí vůbec schvalují rozpuštění Sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Souhlas vyjádřily téměř čtyři pětiny účastníků průzkumu. Častěji se souhlasné názory objevovaly u voličů levicových stran, ale i mezi příznivci pravice převažovalo schvalování předčasných voleb nad nesouhlasem.

Průzkum provádělo CVVM v období od 9. do 16. září. Zúčastnilo se ho 1029 obyvatel ČR starších 15 let.

Vpředu ČSSD a komunisté

Podle posledních volebních modelů agentur zabývajících se průzkumy veřejného mínění by hlavní pozice ve Sněmovně zaujaly po volbách strany, které už získaly mandáty v minulých volbách. První dvě místa by v říjnových předčasných volbách podle průzkumů z posledních týdnů obsadily ČSSDKSČM.

V umístění na dalších místech se už průzkumy značně různí, například CVVM nebo společnost TNS Aisa dávají již na třetí místo hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. Většina průzkumů předpovídá, že se do Sněmovny dostanou TOP 09 a ODS, z menších stran by podle průzkumů různých agentur mohly získat poslanecké mandáty i SPOZ, KDU-ČSL či Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.