„Dle mého názoru se to velmi podezřele blíží otevřené korupci, neboť fond, ať je jeho účel možná chvályhodný, je soukromý podnik pana Zemana. Má-li být podnikatel státem podpořen, aby zaplatil do fondu prezidenta, to naplňuje dle mého soukromého názoru definici korupce,“ prohlásil Schwarzenberg.

Zeman založil prezidentský fond v červnu, aby na něm shromažďoval finance pro splácení státního dluhu. Zatím je na něm kolem 300 tisíc a sám Zeman přispívá každý měsíc zhruba 60 tisíci. Ve středu se nechal slyšet, že pokud za ním budou chodit s žádostmi o pomoc někteří podnikatelé, přistoupí k „vydírání“ a bude chtít, aby přispěli.

Co se týče nadcházejících voleb, Schwarzenberg nechtěl dopředu spekulovat, s kým by TOP 09 případně šla do koalice. Pokud by ale jeho strana uspěla, rád by se vrátil zpět na ministerstvo zahraničí. Naopak kandidaturu na prezidenta by už prý ponechal spíše mladším ročníkům.

Vyjádřil se také k situaci v Sýrii. „Nejsem toho názoru, že by bombardování přineslo řešení. Jediná možnost, která se nyní také reálně rýsuje, je, že Spojené státy, které mají blízko k sunnitským státům, jež podporují povstalce, by se domluvily s Ruskou federací, která naopak chrání prezidenta Asada a jeho režim – a oba státy své klienty přinutily ke smíru,“ zhodnotil.

Předvolební chaty Novinek
Sobotka: Nejlepším řešením po vítězných volbách by byla jednobarevná vláda
Bobošíková: Blížíme se k sedmi procentům, ukazují naše průzkumy
Bárta a Okamura se k sobě báječně hodí, glosoval spolupráci Kalousek
Němcová k Babišovi: Politiku nemůže dělat ten, kdo už někdy zradil občany 
Kuba: V každé straně občas selžou jedinci, ODS ale do Sněmovny patří 
Zemanův výrok o vydírání podnikatelů má blízko ke korupci, míní Schwarzenberg
Senjuk: Pravice u nás nikdy nevládla
Babiš: V našem státě je potřeba změnit snad všechno 
Při sestavování koalic je pro nás důležitý průnik programů, řekl Filip 
Liška: Chceme návrat politiky, která bude lidem sloužit