Prezident Zeman muže dokonce z pódia vyzval, aby hned nebo po skončení jeho vystoupení přišel za ním a sdělil mu, co se mu nelíbí.

Prezidentova výzva možná i kvůli silnému hluku, který sám protestující hvizdem vytvářel, zůstala nevyslyšena, a tak se na něj obořili i samotní účastníci setkání, kteří zřejmě dobře neslyšeli Zemanova slova.

Policistům se nepodařilo muže přesvědčit, aby s pískáním přestal.

Policistům se nepodařilo muže přesvědčit, aby s pískáním přestal.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

To nakonec vyústilo ve strkanici, při níž už zasáhla městská i státní policie. Muže, který si zjevně sám lehl na zem s výkřiky o brutalitě a násilí, odvedli na blízkou služebnu policie.

Zatímco někteří to považovali za zbytečný nedemokratický projev, jiní spíše kritizovali, že policie nedovedla muže před prezidentský mikrofon.

Výzvy policie neuposlechl

"Hlídka městské policie pojala podezření ze spáchání přestupku proti právu shromažďovacímu a proti občanskému soužití. Muže opakovaně vyzvala, aby shromáždění přestal rušit. Navíc reálně hrozilo, že situace vyústí konfliktem mezi tímto mužem a účastníky shromáždění," řekl k incidentu mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Policisté muže odvedli na služebnu.

Policisté muže odvedli na služebnu.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Muž ale výzvy nedbal, čímž se podle mluvčího dopustil přestupku proti veřejnému pořádku. "S ohledem na to, že hrozila fyzická konfrontace mezi protestujícím a lidmi poslouchajícími prezidentovo vystoupení, a vzhledem k jeho aktivnímu odporu předvedli ho strážníci za použití donucovacích prostředků, hmatů a chvatů kolegům z Policie České republiky do Běhounské ulice," popsal mluvčí a upřesnil, že na místo byla přivolána i lékařka, aby posoudila zdravotní stav dotyčného.