Vazebně stíhaný zeť náměstka místopředsedy vlády Františka Kozla Petr Tuhý, který je spoluobviněný v Berkově kauze, si totiž jako předseda správní rady brněnské Vysoké školy Karla Engliše (VŠKE) dopisoval se šéfem NBÚ Janem Marešem. Přiznal to včera novinářům sám Kozel. O čem to bylo, neřekl.

Ředitel NBÚ Mareš korespondenci s Tuhým včera Právu nepopřel. "Nevzpomínám si ale na obsah dopisu. Dostávám na stůl mnoho různých dopisů," řekl Jan Mareš. Přiznal, že se loni s Tuhým nejméně dvakrát osobně sešel. "S panem Tuhým mě loni seznámil jeho tchán, pan náměstek Kozel," upřesnil šéf NBÚ. O čem s Tuhým mluvil, neřekl.

Nález dopisu Tuhého Marešovi není jediným rébusem o vztahu kauzy zločinného spolčení k NBÚ. Ředitel sekce kanceláře NBÚ Vladimír Šiša je v této kauze policií podezírán z ovlivňování vyšetřování stejně jako Kozel, který je náměstkem místopředsedy vlády Petra Mareše (US).

Policie při prohlídce Šišovy kanceláře a trezoru totiž nalezla část Berkova vyšetřovacího spisu, několik set tisíc korun a další dokumenty. Podle některých zdrojů Šiša byl šéfem NBÚ uveden do mimořádně citlivé funkce, přestože nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Jan Mareš Právu odmítl sdělit, na jaký stupeň byl Šiša prověřen. I když však nemá prověření na stupeň přísně tajné, může prý přicházet s tak označenými dokumenty do styku. Ani o tom nechtěl Mareš Právu nic sdělit.

Odpověď neznáme

Šéf NBÚ Právu potvrdil, že přicházel pracovně do styku i s Liborem Nedorostem, který je policií šetřen pro podezření z porušování autorského práva. Nedorost jako zástupce ředitele netrestního odboru Nejvyššího státního zastupitelství odpovídal za agendu vstupu státních zástupců do konkursního řízení a do řízení ve věcech obchodního rejstříku.

Nyní je postaven mimo službu. Byl i on zapleten do Berkových machinací? Odpověď neznáme, snad ji dá policie. "Případ soudce Berky není jen kauzou zločinného spolčení. Berka je v současnosti šetřen také v případu podezření z porušení autorského práva. I tato kauza naznačuje složitost případu a problémy, před kterými žalobci a policisté stojí," řekl Právu právní expert.

V případu podezření z porušení autorského práva police šetří také soudce Nejvyššího soudu Zdeňka Sováka, soudkyni obchodního úseku brněnského krajského soudu Alenu Knapilovou a prorektora brněnské VŠKE Vlastislava Větrovce. "V té věci ještě nebylo vzneseno obvinění," řekl v úterý Právu žalobce Miroslav Špecián z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10, který trestní řízení dozoruje.

O ničem nevěděl

Kozel jakoukoliv osobní souvislost s případem zločinného spolčení včera na tiskové konferenci, kterou sám svolal, odmítl. "Můj vztah k celé kauze soudce Berky je pouze příbuzenský vztah k jednomu z obviněných," řekl včera Kozel v restauraci Bonaparte v Nerudově ulici na pražské Malé Straně.

Zdůraznil, že setkání s novináři uspořádal záměrně před podáním vysvětlení na policii. Za důvod uvedl postup žalobce Jaroslava Dolejšího, který minulý týden informoval veřejnost podle názoru Kozla a jeho advokáta Josefa Lžičaře předčasně a tak, že podle nich došlo ke skandalizaci Kozla a poškození jeho rodiny na dobrém jménu. Kozel však fakticky potvrdil informace zveřejněné v Právu, že v kanceláři a trezoru přechovával průkazní lístek k bankovnímu účtu zkrachovalé ZKL Klášterec nad Ohří (Raiffeisen Bank), kulaté razítko vazebně stíhaného správce konkursní podstaty Daniela Thonata v kauze Berkova zločinného spolčení, diskety s údaji ke dvěma podnikům, které Berka poslal do konkursů, jež nyní vyšetřuje policie.

Kozel na tiskové konferenci opakovaně zdůrazňoval, že do své kanceláře v sídle vlády přinesl dokumenty shodou náhod. "Domníval jsem se, že je zeť u nás doma při návštěvě zapomněl, a chtěl jsem mu je v Praze předat. Obsah jsem neznal," tvrdil Kozel s tím, že některé z dokumentů měl v kanceláři i několik měsíců. Poukazy na nevěrohodnost podaného vysvětlení Kozel odmítl.