Pro zachování původní verze hlasovali pouze komunisté, kteří tento paragraf v březnu navrhli. Proti se postavilo 127 poslanců z ostatních stran. Zákon ještě posoudí prezident.

Debata byla velmi bouřlivá. "Vždyť přece nejkrásnější a nejvznešenější duchovní věci našeho života, jejichž obrazem je náš jazyk, nelze oktrojovat literou paragrafu, ony buď žijí s námi a v nás, jsou obrazem našeho nitra, naší duše a jak ona se kultivuje, kultivují se sní, anebo odumírají stejně jako umírá naše duše," varoval senátor Zdeněk Bárta, když upravenou předlohu zdůvodňoval.

Senátor Bárta rozplakal poslankyni Levou

Další průběh debaty už tak vznešenými slovy nehýřil. Bárta ocitoval Karla Čapka, který v článku z roku 1934 použil výraz "zkurvení ducha", který pak senátor ještě opakoval. O lidech promlouvajících v rozhlase a televizi hovořil Bárta jako o žvanilech prznících češtinu.

Jeho vystoupení se dotklo autorky pasáže o povinnosti používání spisovného jazyka v médiích Ivany Levé (KSČM), která během jeho slov opustila se slzami v očích jednací sál a poté pro rozhlas uvedla: "Když začal o tom zkurvení... Nejsem na hrubé výrazy a těžko takovou argumentaci snáším."

Dostál se pohádal s Filipem

Vzrušená atmosféra vyústila v hádku ministra Pavla Dostála a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), kteří se obvinili z plácání. Podle Filipa totiž Senát udělal z jedné věci v zákonu obludu, aby dokázal Sněmovně, že schválila špatný zákon.

Ministr zase tvrdil, že pokud by v zákoně kritizovaná pasáž zůstala, pak by to při přísném výkladu mohlo zamezit jazykovým menšinám v ČR mít své celoplošné vysílání a TV Nova by porušovala zákon, když by část zpráv vysílala ve slovenštině. To odmítl Václav Exner (KSČM), neboť, jak zdůraznil, zákon vůbec nehovoří o povinnosti mluvit česky, ale spisovně.