"Řeší se to na úrovni města, maximální sazba by se měla podle návrhu zvýšit z 1000 na 1500 korun. Nic ale ještě není dojednáno, je to pouze návrh v rámci přípravy rozpočtu na příští rok," uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal. Právě Ropid, který sestavuje pražské jízdní řády, společně s hlavním městem o výši pokut či jízdného jedná.

Odkdy by mohlo ke zdražení dojít, zatím není jasné, nicméně letos by se tak stát  zřejmě nemělo. "O návrhu se jedná, ale zatím není nic domluveno ani schváleno," uvedla Iva Vojtková z magistrátního oddělení komunikace.

Pro DPP by zvýšení pokuty znamenalo zvýšení příjmů. Jen za 1. pololetí letošního roku přistihli revizoři 127 871 černých pasažérů a rozdali pokuty za zhruba 52 miliónů. V současné době je výše přirážky 1000 korun, pokud ji zaplatí cestující na místě, snižuje se na 800 korun.

Počet černých pasažérů stoupá

"Počet černých pasažérů narůstá, protože výše postihu není adekvátní k ceně jízdného. Pravděpodobně se bude jednat o částku 1000 korun na místě kontroly a do 15 kalendářních dní v doplatkové pokladně DPP. Později nad 15 kalendářních dní plná částka 1500 korun, jak umožňují zákony o dráhách a o silniční dopravě," uvedl mluvčí DPP Petr Vorlíček.