Hned dva úspěšné zářezy si může připsat hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Tomu se totiž podařilo před nosem ODS vyfouknout úspěšného podnikatele a majitele společnosti BEST Tomáše Březinu.

Zároveň odlákal od hnutí Pro sport a zdraví exministra školství Josefa Dobeše příbramského fotbalového útočníka Petra Švancaru.

Nedávno se také v politických kuloárech vynořila spekulace, že hokejista Jaromír Jágr, který léta slovem i svými milióny podporoval nyní decimovanou ODS, se po letech rozhodl změnit dres a v kampani začne podporovat právě ANO.

Je to skvělá posila, podnikatel roku, zaměstnává spoustu lidí, skvěle mluví a má stejné názory jako já.Andrej Babiš o Tomáši Březinovi

O tom, že se Jágr chystal pomáhat jeho hnutí, ale Babiš v neděli nic nevěděl. „Vím, že Jaromír Jágr pro nás točí televizní spoty na vodňanskou drůbež. Ale pokud mě podpoří v kampani, tak to bude určitě skvělé,“ řekl Babiš Právu.

Březina byl členem ODS

Babiš za velkou výhru ale považuje kandidaturu Březiny,  jehož firma se specializuje na betonové stavební prvky pro venkovní a zahradní architekturu a má dvacítku továren po celé republice.

„Byl členem ODS a někdy na konci 90. let ze strany odešel kvůli Václavu Klausovi. Martin Kuba (šéf občanských demokratů) ho lámal, aby vedl kandidátku ve Středočeském kraji, ale nakonec skončí u mě. Je to skvělá posila, podnikatel roku, zaměstnává spoustu lidí, skvěle mluví a má stejné názory jako já,“ sdělil Právu Babiš. Konečné podoby kandidátek schválí vedení ANO ve čtvrtek.

To, že Babiše podpoří fotbalista Švancara, potvrdil Právu šéf hnutí Pro sport a zdraví Dobeš.

„Nabídl jsem mu, aby kandidoval v Jihomoravském kraji, vzal si několik dní na rozmyšlenou, ale nakonec se rozhodl pro ANO,“ podotkl Dobeš.

Zemanovci přetahují dobešovce

Švancara do Příbrami přišel v létě z Brna, kde poslední ligová kola strávil převážně na lavičce náhradníků, ačkoliv byl nejlepším střelcem týmu.

Podle Dobeše ale mezi jeho lidmi loví i jiné strany, nejen Babiš.

„Vypadá to, že letos je o sportovce veliký zájem. Dostávám informace od našich členů z regionů, že předseda SPOZ Zdeněk Štengl oslovuje naše některé lidi a nabízí jim, aby jako nezávislí přešli k zemanovcům a kandidovali za ně,“ řekl Právu.

„A to se neděje jen nám, jak jsme viděli na příkladu ČSSD,“ dodal Dobeš s narážkou na přestup například senátora a cyklisty Jozefa Regece z ČSSD ke SPOZ.

Babiše podpoří i Jančura a Bernard

Hnutí ANO podpoří i podnikatel a majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. „Budu podporovat pana Babiše, protože mu věřím jako člověku,“ sdělil včera Právu. Bude se k němu hlásit v médiích, byť na billboardy se s Babišem vyfotit nenechá.

Za kandidujícím miliardářem stojí i další velkopodnikatel, Stanislav Bernard, majitel stejnojmenného pivovaru. Bernard kandidoval v senátních volbách v roce 2008 za ODS, prohrál ale v souboji se současným soc. dem. předsedou Senátu Milanem Štěchem.

Stanislav Bernard na snímku z roku 2010

Stanislav Bernard na snímku z roku 2010

FOTO: archiv Pravo, Právo

ODS dnes jeho přízeň ztratila: jak v neděli Právu řekl, v kampani nebude přímo podporovat žádný subjekt, Babiš má však jeho sympatie.

„Pokud bych měl dnes uvažovat o tom, koho podpořím, tak jedině Babiše. Je to schopný člověk, vybudoval impérium. V protikorupčním fondu jsme se o něm mockrát bavili, ale nikdy o něm nezaznělo nic negativního, co se korupce týče. To považuji za velice důležitý aspekt,“ řekl Právu Bernard, spoluzakladatel Nadačního fondu proti korupci, který vede miliardář Karel Janeček.

Ten se doposud nevyjádřil, koho by v kampani podpořil, jen varoval před nástupem levice.