To požadují například Richard Bendařík a Kateřina Kadlčíková z Ostravy. Kvůli zrušení členství sedmi lidí podala žalobu i skupina sociálních demokratů z Plzeňského kraje.

Klíčovou osobou je advokát Pavel Němec, který zastupuje členy ČSSD z Olomoucka nespokojené s kandidátkou pro předčasné volby. Nejen že sám podal žalobu na sociální demokracii kvůli tomu, že mu zrušila členství, ale zastupuje mj. Kadlčíkovou a žalobce z Plzeňska. V návrzích je uvedeno, že zrušení členství neproběhlo v souladu se základním zákonem ČSSD, stanovami.

Obvodní soud pro Prahu 1 už podle Novotné rozhodl o návrzích na vydání předběžného opatření ve věci kandidátek v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Verdikt ale bude oznámen až v pondělí.

„O dvou návrzích na vydání předběžného opatření bylo 29. 8. 2013 rozhodnuto, soud sdělí informaci o rozhodnutí poté, co bude rozhodnutí doručeno účastníkům řízení, doklad o doručení lze očekávat v pondělí 2. 9. 2013,“ sdělila Novotná Novinkám.

ČSSD se před volbami potýká s rozkolem ve svých vlastních řadách, když se někteří straníci soudně domáhají zrušení současné podoby kandidátních listin, na které se nedostali. To se týká ostravského primátora a šéfa moravskoslezské ČSSD Petra Kajnara a šestice sociálních demokratů z Mohelnice, kteří svá jména na kandidátkách postrádají.