„Spis je zde, dosud nebylo rozhodnuto,“ uvedla pro Insider mluvčí obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová s tím, že se věc týká sestavování kandidátky v Ostravě.

Kajnar je šéfem moravskoslezské krajské organizace ČSSD, na kandidátce pro předčasné volby ale není. Lídrem napadené kandidátky je místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Kajnar propadl při nominacích

Kajnar v polovině srpna zcela propadl při nominacích na jednání Okresního výkonného výboru (OVV) ČSSD v Ostravě. Nejprve nominoval sám sebe na post ostravské jedničky, a když neuspěl v souboji se současným ostravským šéfem ČSSD a poslancem Adamem Rykalou, který dostal 15 z 15 možných hlasů, chtěl se stát dvojkou za Ostravu.

Kromě Kajnara jsou pod žádostí o vydání předběžného opatření podepsáni jeho náměstek pro dopravu a člen zastupitelstva ostravské části Mariánské Hory a Hulváky Tomáš Sucharda a starostka dalšího ostravského obvodu Radvanice a Bartovice Šárka Tekielová.

Kajnara zastupuje v kauze kandidátky advokát Tomáš Sokol. „Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, tak to nemohu komentovat,“ prohlásil.

Sobotka chce jednat s oběma skupinami

Pokud by došlo na nejhorší a kandidátka by spadla ze stolu, pro ČSSD by to znamenalo výraznou komplikaci ve volbách. V Moravskoslezském kraji je totiž sociální demokracie tradičně voličsky silná.

Podle Sobotky je ostravská organizace sociální demokracie rozdělena na dva tábory.

„Chystám se v krátké době jednat s oběma tábory v ostravské městské organizaci ČSSD. Je chyba, že vedení kraje věc neotevřelo ještě před tím, než byly na úrovni centra schváleny všechny kandidátky. Mohli jsme už mít tento problém vyřešen,“ sdělil Sobotka ve čtvrtek Novinkám.

Zaorálek uvedl, že ČSSD nemá zatím o žalobě dostatek informací. „Chceme se nejdříve s celou věcí detailně seznámit, abychom mohli zvolit adekvátní postup. Řešení interních sporů soudní cestou každopádně nepokládáme za vhodné,“ poznamenal.