Týdeník připomněl, že Kožený dostal irské občanství podle kontroverzního předpisu "pasy na prodej", který umožňuje bohatým lidem si ho koupit výměnou za závazek, že budou v Irsku podnikat.

Tato možnost bude podle všeho odstraněna z irského práva po referendu o změně zákona o nabývání občanství, které je vyhlášeno na 11. června.

Probírali ho v parlamentu

Otázku Koženého občanství nastolil podle listu v parlamentu minulý týden labouristický poslanec Joe Costello. Nejmenoval ho sice, podivoval se však nad tím, že "někdo může užívat irský pas k ježdění po světě a ke kandidování v eurovolbách ve své vlasti".

Otázal se McDowella, zda v tomto případě rozhodne o odnětí občanství. Ministr mu odpověděl, že není běžné mluvit veřejně o individuálních případech. Vyzval však poslance, aby předali policii jakékoli důkazy, které by se k tomu případu vztahovaly, pokud je mají k dispozici.

Ujistil Costella, že "pokud okolnosti jakéhokoli konkrétního případu vyžadují odnětí občanství, nebude váhat a plně využije své pravomoci", píše Sunday Tribune.

Viktor Kožený kandiduje do Evropského parlamentu se svou stranou Občanská federální demokracie. Kožený hodlá kampaň vést z Baham, kde již několik let žije. V České republice, stejně jako v USA, totiž čelí trestnímu stíhání. Jednací řád Evropského parlamentu však stanoví, že europoslanci jsou v členských státech chráněni imunitou od oznámení zvolení do konce pětiletého mandátu. V odůvodněných případech může být europoslanec imunity zbaven.