„Vedení ostravské ČSSD přistoupilo k tvrdým praktikám připomínajícím čistky z padesátých let minulého století. Nejedná se o jednotlivé pochybení, ale jde o dlouhodobou cílenou snahu úzké skupiny lidí ovládnout ostravskou ČSSD a zlikvidovat jakýkoliv jiný názor,“ řekl Lauko.

Ten považuje zrušení dvou místních organizací ČSSD, ve Výškovicích a Zabřehu, za likvidaci nepohodlných. „Obě byly v Ostravě-Jihu, což není náhoda,“ naznačil s tím, že za vším stojí předseda ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala a jeho snaha ovládnout soc. dem. v Ostravě-Jihu.

Rykala se nechtěl k osobním útokům Lauka vyjadřovat. „Každý má právo se bránit u soudu, ale ty naše argumenty jsou natolik silné, že jsem přesvědčen, že mu soud nevyhoví,“ míní předseda ČSSD v Ostravě.

O žalobě se dozvěděl od médií. „Je obtížné reagovat na podněty člověka, který byl vyloučen z ČSSD, manipuloval s členskou základnou a snažil se manipulovat i s členskými příspěvky,“ řekl.

Dodal, že o zrušení Laukova členství ve straně rozhodlo více než sto delegátů okresní a následně i krajské konference strany.