Také na londýnských letištích byli na rozšíření podle cestujících připraveni. Někteří si povšimli, že se rozšířil koridor pro EU a odpovídajícím způsobem zúžil koridor pro cestující zvně unie. Zdálo se, že jen málokdo riskoval cestu z Čech na občanský průkaz, který je nyní rovněž platným cestovním dokumentem po unii. Lidé přeci jen raději přijeli s pasy.

Nušl řekl, že ještě v právě uplynulém týdnu ovšem Britové z jeho autobusu vysadili jednoho cestujícího a nevpustili ho do země. V týdnech před 1. květnem to nebyl neobvyklý případ. Zdálo se mu, jako by několik týdnů před rozšířením Britové režim zpřísnili. Vláda v Londýně byla v té době pod prudkým tlakem konzervativní opozice a médií, že je příliš měkká na přistěhovalce z východu Evropy.

Britské ministerstvo vnitra sdělilo, že po 1. květnu se u občanů z ČR stejně jako u všech občanů EU bude na hranicích kontrolovat pouze pravost cestovních dokumentů, a to vzhledem k obecnému pociťovanému zhoršení bezpečnostní situace častěji než dosud. Pokud někdo pojede na občanský průkaz, může se mu zpočátku stát, že britský imigrační úředník se o dosud neznámý dokument bude poněkud hlouběji zajímat.

Důvod cesty nebudou zkoumat

Od imigračních úředníků by ale neměly padat dotazy na důvod cesty, její finanční zajištění a předpokládanou délku.

Zvýšenou bezpečnostní prověrkou prošel už v neděli ve Francii před vjezdem do tunelu pod kanálem La Manche i jeden z autobusů Kingscourtu. "Všechna zavazadla musela ven," řekl Nušl. Jeho nedělní linka byla zcela plná, v autobuse přijíždějícím 1. května a odjíždějícím z ČR ještě před rozšířením v pátek bylo několik míst volných. Linky na příští týden nejsou plně obsazeny.

Vlna imigrantů se nekoná

Na britských hraničních přechodech lze kromě cestujících tento víkend potkat mnoho britských novinářů, kteří se snaží svým čtenářům přiblížit situaci, kterou v době před rozšířením označil bulvární tisk jako očekávanou vlnu imigrantů.

Zatímco v The Sunday Times vyvodili z pozorování zpravodaje Richarda Woodse titulek, že "Naše rozšířená rodina přichází", nedělní Observer opatřil článek zpravodajky Anushky Asthany otázkou: "Co kdybychom otevřeli dveře, a on nikdo nepřijel?"

Asthana popisuje, jak se snažila v Bratislavě najít někoho, kdo by potvrdil britskými bulvárními listy předpokládaný exodus slovenských Romů. V cestovních kancelářích ovšem její dotazy vyvolávaly smích. Na lince ČSA 961 z Bratislavy do Londýna pak bylo v sobotu asi 30 lidí.

I když se nekonala vlna, v přístavech a na letištích se objevili lidé, kteří přijeli za prací, jež je v Británii, Irsku a ve Švédsku legální bez předchozího povolení i pro nové občany EU.