Kuriozní situaci zažili policisté na přechodu do Polska v Dolní Lipce na Ústeckoorlicku, kam přijel český chalupář v pyžamu s občanským průkazem. Prohlásil, že v životě nebyl v zahraničí. Hranici projel, za ní se otočil a zase se spokojeně vrátil.

Fronty kamiónů zmizely po půlnoci na jiném hraničním přechodu do Polska - v Náchodě. Ještě v pátek odpoledne kamióny na výjezdu čekaly asi 14 hodin, ve čtvrtek přes 20 hodin. Firmy se snažily na poslední chvíli převézt zboží přes hranici do půlnoci, aby se snadněji dostaly k vrácení daně z přidané hodnoty. Obdobná situace byla i na příjezdu do ČR z Polska.

Přechody se Slovenskem byly prázdné

Poté, co se vstupem do EU skončily na hranicích celní kontroly, mohli lidé leckde pozorovat mnohem rychlejší odbavování. Na největším hraničním přechodu Rozvadov však byl dopoledne provoz téměř stejný jako o jiných sobotách. Z německé strany proudily do ČR desítky osobních automobilů, před hranicemi se tvořily mírné fronty. Podle policistů kontrolujících doklady se fakt, že ČR vstoupila do EU, zatím příliš neprojevil.

Jihomoravské přechody se Slovenskem byly prázdné. Na většině z nich absolvují řidiči jen jedinou kontrolu místo dřívějších čtyř. Trochu jinak je tomu na jihomoravských přechodech s Rakouskem. I z nich odešli celníci, ale počet kontrol se ze čtyř zatím snížil na dvě. S rakouskou stranou se bude jednat o tom, zda lze zavést společnou jedinou kontrolu na přejezdech.

Na pražském letišti v Ruzyni přibyl odbavovací prostor určený výhradně pro cestující přilétající ze zemí Evropské unie. Tito pasažéři budou odbavováni stejně jako čeští občané, vyhnou se tedy kontrolám. Celníci mohou zavazadla kontrolovat jen ve výjimečných situacích.

Velké množství celníků se z hranic přesunuje do vnitrozemí. Budou například pátrat po zboží, které je zatíženo spotřební daní.