Uvedli to na slavnostním setkání ústavních činitelů při příležitosti vstupu ČR do EU. Česko se jejím členem stane po dnešní půlnoci.

Klaus označil tento okamžik za jednu z nejvýznamnějších událostí tisícileté existence českého státu.

"Musíme se v prostoru, který nám (státy EU) otevírají, prosadit nejen jako jednotlivci a jednotlivé instituce, ale i jako celý český stát, jehož úkolem je zajistit prosazování toho, co přesahuje individuální zájmy každého z nás. Tyto širší zájmy existují, a nepřipusťme ani na okamžik, aby byly někým z nás či někým mimo nás označovány za dávno překonaný nacionalismus. Vůči našim předchůdcům jsme povinni zajistit pokračování české státnosti," prohlásil prezident.

Česko vstupem do unie něco získává i ztrácí. "Měli bychom udělat všechno pro to, aby byl poměr toho, co získáváme a co ztrácíme, pro nás příznivý," uvedl Klaus. Vstupní podmínky i podmínky členství v unii nyní nelze měnit. Prezident varoval před "poezií" řečníků, které bude rozšíření unie motivovat k vznešeným projevům o Evropě, evropanství a o evropské civilizaci. Podle Klause tento jedinečný okamžik totiž přináší prozaičtější úkol.

Klaus: Nebude to poezie

"Náš úkol bude umět se orientovat a pohybovat v bruselských strukturách a v jimi utvářeném složitém nadnárodním bloku, který s poezií nemá mnoho společného. Nesmíme se tam ztratit. Musíme zajistit, aby nedošlo k rozmazání naší identity a ke ztrátě základních atributů českého státu, kterých si - pevně věřím - všichni vážíme a vážit budeme i nadále," uvedl Klaus. Prezident je přesvědčen o tom, že "v tomto našem dnešním úkolu obstojíme a této mimořádné chvíle využijeme v pozitivním směru".

Podobně optimistický byl i předseda vlády. "Jsem přesvědčen, že se v unii neztratíme. Jak už to na tomto světě chodí, nebude to zadarmo, nebude to bez práce, nebude to pro všechny snadné - zejména zpočátku, v novém prostředí. Ale jsem si naprosto jist, že vše překonáme a že naše volba a úsilí se nám budou vyplácet," uvedl Špidla.

Vstupem do unie v prvních okamžicích letošního prvního květnového dne Česko podle Špidly dobrovolně postoupí část svých pravomocí do společné unijní péče. "Budeme je spravovat společně, neboť je to výhodné, a budeme spolurozhodovat o věcech, které jsme dosud z České republiky nemohli ovlivnit, ale které ovlivňovaly náš život," prohlásil premiér.

Na Hradě byl i Havel

Oba řečníci sklidili za svá vystoupení od přítomných ve Španělském sále, mezi nimiž byli diplomaté, členové vlády a obou komor parlamentu, zhruba stejně velký potlesk. Po projevech zazněla česká hymna a poté se přítomní přesunuli do Rudolfovy galerie, kde číší vína hodinovou akci na Hradě zakončili.

Slavnostního shromáždění se zúčastnili i bývalý prezident Václav Havel s manželkou Dagmar, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, první český eurokomisař Pavel Telička a šéf České národní banky Zdeněk Tůma. Některá místa v sále ale zůstala prázdná. Možná i proto, že Hrad rozeslal pozvánky na poslední chvíli.