„Mrzí mě, co řekl Václav Klaus,“ uvedla Němcová. Podle ní zřejmě nebyl informován o všech jejích výrocích, jinak by nebyl tak „příkrý“. „Na druhou stranu jsem si jistá, že prostě i bez této podpory ODS samostatně vykročí do voleb, že je určitě zvládne,” podotkla s tím, že ji Klausovo odmítnutí neznervóznilo. Němcová dala najevo ambice být volebním lídrem ODS, i když v čele strany stojí Martin Kuba. Podle ní by se měl kongres strany konat až po volbách.

Část představitelů ODS včetně nynějšího šéfa strany Martina Kuby v minulých dnech uvedla, že by před volbami chtěli spolupracovat s Klausem, zakladatelem strany, který ji před lety opustil. [celá zpráva] Někteří z nich uvedli, že Klaus by se měl do ODS vrátit. Němcová řekla, že považuje Klausův návrat za nesmysl, spolupráci by ale též uvítala.

Klaus v sobotu řekl, že jeho angažmá nepřipadá v úvahu. ODS je podle něj v krizi a bez zásadní změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá. [celá zpráva]

Nelíbí se mu kroky ODS v posledních dnech, včetně vylučování poslanců. Vedení ODS v pátek vyloučilo ze strany lobbistu Tomáše Hrdličku. [celá zpráva] Vyloučeni byli i poslanci Jan FloriánTomáš Úlehla, kteří ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, čímž porušili dohodu bývalé koalice. [celá zpráva] Němcová trvá na tom, že to bylo dobré rozhodnutí. „Na takovýchto lidech nemůžeme dlouhodobě stavět,“ zdůraznila.

Klausovi, bývalému dlouholetému předsedovi strany, se nezamlouvají poslední rozhodnutí v ODS. „V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu,“ prohlásil Klaus.