V úvahu nepřichází společná vláda s KSČM. Podle Sobotky platí tzv. bohumínské usnesení, které soc. dem. spolupráci s komunisty na vládní úrovni zakazuje. „Spojence budeme primárně hledat na levici,“ řekl ve čtvrtek Sobotka Právu. Při výběru koaličních partnerů bude podle něj klíčovým kritériem idea a programová blízkost.

Komunisté by se ale mohli dostat do hry v případě, že by vznikla menšinová vláda ČSSD. „Jednou z variant je jednobarevná menšinová vláda,“ poznamenal Sobotka. Pokud by jí komunisté vyslovili důvěru, usnesení by porušeno nebylo.

Lídr soc. dem. se po volbách nebrání ani jednání se Stranou práv občanů – zemanovci (SPOZ). „Pokud se SPOZ dostane do Sněmovny, tak není žádný důvod nejednat s touto stranou,“ deklaroval.

Sobotka ve čtvrtek odmítl tvrzení šéfky poslanců VV Kateřiny Klasnové o možné koalici ČSSD a TOP 09.

Koalice s TOP 09? To by byl kočkopes

„To, že (lídr soc. dem. Bohuslav) Sobotka a Kalousek jsou ve velmi dobrém vztahu, je známá věc. A jistě se dokážou dohodnout na povolební spolupráci,“ uvedla Klasnová ve Sněmovně. Podle Sobotky by šlo o kočkopsa. „Nemyslím si, že by po volbách měla vzniknout nějaká vláda, která by byla kočkopsem, já doufám, že tady bude vytvořena jasná levicová většina,“ prohlásil.

„Ustrašená ČSSD  s loutkou v čele“

Výrok Klasnové vyvracel i šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Uvedl, že asi nedovede představit koalici s ČSSD, kterou podle něj ovládl prezident. „Je tu řada občanů, kteří nechtějí, aby Miloš Zeman byl tou nejhlavnější politickou silou ovládající ustrašenou ČSSD s loutkovým předsedou,“ podotkl pro Právo.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek soudí: „Je zřejmé, že TOP 09 bude zápasit o zachování systému liberální parlamentní demokracie.“

Zeman se podle Kalouska snaží politický systém měnit na autokratický.