„Hodnotím ten výsledek jako velice čestnou porážku, celkově pro další vývoj na české politické scéně je to výsledek příznivý,“ řekl s odkazem na vyslovení nedůvěry a oznámení o začínajícím jednání o rozpuštění Sněmovny. „Podáme demisi,“ dodal Rusnok. Podle něj k tomu dojde v řádu dnů. Uvedl také, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí.

Premiér Jiří Rusnok při jednání Poslanecké sněmovny ve středu 7. srpna

Premiér Jiří Rusnok při jednání Poslanecké sněmovny ve středu 7. srpna

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Pro vládu hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, Věcí veřejných a nezařazení poslanci a bývalí véčkaři Kateřina KočíJaroslav Škárka.

Proti byla většina bývalé vládní koalice, hlasování ovšem ukázalo, že dříve deklarovaná většina 101 poslanců, kteří by podpořili kabinet na půdorysu bývalé koalice ODS, TOP 09LIDEM, zanikla. Dva poslanci ODS Tomáš ÚlehlaJan Florián totiž proti Rusnokovi aktivně nehlasovali. Šéfka LIDEM Karolína Peake to označila za porušení dohody a v sále při hlasování také nebyla.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba na adresu dvou rebelujících poslanců Floriána a Úlehly prohlásil, že „jsou to lidé, kteří využívají jakoukoli záminku k prosazování vlastních zájmů ve straně.“ O jejich dalším osudu v rámci strany by měl rozhodnout poslanecký klub. „Nemohou být součástí klubu v Poslanecké sněmovně,“ dodal Kuba.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na dotaz, co říká, že poslanci ODS Florián a Úlehla zradili koaliční stojedničku, uvedl: „Zdá se, že zavedli do Poslanecké sněmovny tržní hospodářství, a to se všemi důsledky.“

ON-LINE: Hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka
Stojednička Němcové je pohřbena

Předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík jako první po oznámení oficiálních výsledků hlasování předstoupil před zákonodárce. „Poslanecký klub TOP 09 a Starostové se rozhodl, že podpoří předčasné volby,“ prohlásil Gazdík a zákonodárcům ukázal arch s podpisy poslanců, kterým vyzývají ke svolání mimořádné schůze, která by vedla k rozpuštění Sněmovny.

Po Gazdíkově krátké řeči sálem zazněl potlesk.

ČSSD: Volby co nejrychleji

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po hlasování prohlásil, že jeho strana se rozhodla podpořit vládu Jiřího Rusnoka s vyhlídkou na to, že to povede k předčasným volbám.

„Ukazuje se, že tato strategie se ukázala jako úspěšná,“ prohlásil Sobotka.

„Během zítřejšího dne bude připravena žádost poslanců ČSSD o rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ uvedl šéf soc. dem. „V této situaci není na co čekat,“ dodal Sobotka s tím, že jeho strana je pro rozpuštění Sněmovny co nejdříve, stejně jako pro vypsání předčasných voleb. Ty by podle něj mohly být v říjnu letošního roku. ČSSD se podle slov svého předsedy na volby už nějaký čas připravuje.

Vláda v demisi by měla podle Sobotky zůstat v úřadu až do předčasných voleb a měla by zajistit základní chod země.