Miloš Zeman se v projevu před jednáním Sněmovny navezl do Karolíny Peake, kterou kritizoval už v minulosti. Tentokrát se zastavil u aktuálních spekulací, že by se v případné vládě Miroslavy Němcové mohla ujmout ministerstva vnitra.

Projev Miloše Zemana před hlasováním o důvěře vládě

„V dnešním teletextu jsem v přehledu tisku zjistil, že novou ministryní vnitra má být paní Karolína Peake, a pokud je tomu tak, (...) pak chci blahopřát paní Karolíně Peake k funkci stínové ministryně vnitra,“ uvedl Zeman, načež se od poslanců ozval slabý potlesk. „Vidím, paní poslankyně, že máte silnou podporu v této Sněmovně, jak vyjádřil předchozí potlesk,“ prohlásil.

Schwarzenberg se při svém projevu k těmto slovům vrátil. Zkritizoval Zemana za to, že urážel dámu před celou Poslaneckou sněmovnou. Sám se pak Peake omluvil. „Opravdu si musíme zvykat na nové mravy v téhle republice,“ prohlásil následně.

Schwarzenberg také od řečniště politoval svého nástupce na ministerstvu zahraničí Jana Kohouta, kterému prý nezávidí, že musí prezidentovy excesy obhajovat v cizině.