"Oni tam na nás nejsou zvědaví a nikdo tam na nás taky nečeká," řekl v rozhovoru Klaus. "Je to takový pokus připomínající pokus pana Kavana, když byl ministrem, spolu s Řeckem vymýšlet ďábelský plán jak bojovat s NATO. A teď zase Cyril Svoboda (ministr zahraničí - pozn.) s panem Kolářem (náměstek ministra zahr.), a myslím že pan Zaorálek (předseda Sněmovny) také rád cestuje do severní Koreje, teď zase vymýšlí, že se stanou demiurgy, kteří změní život severní Koreje," uvedl.

"Já bych nebyl ten, kdo by to inicioval," řekl prezident. Režim v severní Koreji považuje za zkostnatělý. "Je to režim, který se nepohnul," řekl Klaus. Naproti tomu Čína, kde byl na oficiální návštěvě, je podle jeho názoru dynamicky a každý den se měnící zemí.

V odpovědích na otázky posluchačů BBC prezident přiznal, že od jeho nástupu do funkce se zvýšil počet žádostí o milost. Václav Klaus dosud udělil celkem osmnáct milostí. "Máme tam 1600 žádostí, což je věc téměř neskutečná, a pokud to chcete vzít trochu vážně, pak je to děsivá, děsivá práce," řekl mimo jiné.

Ústavní soudci jsou rukojmí Senátu

V závěru rozhovoru přišla řada i na ústavní soudce. Prezident navrhuje Senátu kandidáty a senátoři je buď schválí nebo zamítnou. Klaus zdůraznil, že neexistuje žádný boj prezidenta se Senátem. "Možná, že je to boj Senátu se mnou," řekl. Myšlenka, že by Senátu nabídl 50 kandidátů najednou a senátoři by si vybrali, by bylo podle Klause popřením Ústavy České republiky.

Senátorům podle prezidenta nejde o Ústavní soud. "Jim jde o boj s Václavem Klausem," uvedl s tím, že ústavní soudci jsou pouze rukojmí v zajetí senátorů. Na konec prezident odmítl komentovat iniciativu senátora Zdeňka Bárty, který na něj v této souvislosti připravuje žalobu pro velezradu. "Nechci to radši komentovat, to bych musel začít používat nějaké lékařské termíny a to ne," dodal prezident.