„Po zkušenostech bych se jednoznačně přikláněl k tomu, že se jedná o otravu, která byla jiného původu než z potravy. To znamená klasická násilná smrt v důsledku podání jedu,” uvedl Hladík, který je soudním znalcem.

„Bylo-li by to z jídla, pak vezmeme-li hmotnost dospělé ženy a sedmiletého děcka, tak ten hmotnostní rozdíl je tam výrazný. Proto asi při tom užití jídla by došlo dříve ke smrti toho děvčete a následně, až později, té matky,” dodal.

„Bakteriální onemocnění, které by vedlo ke smrtelné otravě v průběhu několika hodin z potravy, není,” konstatoval Hladík po zhlédnutí rozhovoru s ředitelem egyptského ústavu.

Otec podle vyjádření ředitele nemocnice Thebs v Hurgadě Hesmana Hameda vypověděl, že sledoval několik hodin televizi a měl za to, že jeho žena s dcerou spí ve vedlejším pokoji.

Všichni jsme měli zažívací potíže, popsal muž

Muž popsal pro Českou televizi, co se osudný den stalo. "Celý den jsme leželi v posteli, (manželka a dcera) mezitím zvracely a pak začaly mít průjem," uvedl Čech. Do hotelového komplexu rodina přijela v pátek, žaludeční potíže měli prý všichni od pondělního rána. Jedli pouze v hotelu, areál neopustili.

"Já jsem byl na tom nejhůř, protože já jsem chodil zvracet tak šestkrát za hodinu, možná patnáctkrát. Dcera s manželkou to neměly takové strašné jako já," uvedl. Hotelový pokoj prohledala policie, vyslechla i českého turistu. "Nedokážu si to vysvětlit, jakým způsobem se to mohlo stát," dodal muž.

Podle zástupce cestovní kanceláře je muž již v pořádku, ale zoufalý a zdrcený. K dispozici mu proto bude psycholog vyslaný pojišťovnou.

Čeká se na výsledky pitvy

Vyšetřování egyptské policie nadále pokračuje, a muž proto zatím nesmí opustit Egypt. Zástupce cestovky uvedl, že pas mají egyptské úřady.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové se momentálně čeká na výsledky pitvy. „Na základě těchto výsledků by měla policie rozhodnout, zda může vycestovat,“ dodala mluvčí. Toxikologické zkoušky však mohou trvat i deset dní.