Co říkáte na to, že ministr kultury Jiří Balvín překvapivě propustil čerstvě nastoupivšího ředitele národního divadla Jana Buriana?

Pan ředitel Národního divadla byl vybrán v nepolitickém výběrovém řízení podle evropských standardů s datem nástupu prvního srpna. Rozhodnutí ministra kultury nemá žádný věcný základ, je to jen pokračování politiky Miloše Zemana provádět zastrašující politické čistky. Je bohužel zřejmé, že jsme se s Karlem Schwarzenbergem nijak neunáhlili, když jsme Zemanovy praktiky přirovnali k praktikám gottwaldovským.

Ale pana Buriana odvolal ministr kultury. Ne prezident...

Slyšel jsem pana premiéra Rusnoka, který říkal v případě odvolání představenstva Českých drah, že naplňují přesně svůj mandát. Od Sněmovny žádný mandát nemají, jediný mandát, který lze vyvodit, je mandát od pana prezidenta. A vláda nevládne, ale provádí pouze zastrašující politické čistky bez věcného podkladu.

Pokud byste se do vlády vrátili, vraceli byste odvolané lidi na své místo?

Teď není podstatné spekulovat o tom, která legitimní vláda začne uklízet po invazním komandu. Mnohem podstatnější je, aby tady byly potlačeny tendence k novodobé totalitě. Pevně proto doufám, že kolem pana předsedy ČSSD Sobotky bude mnohem víc sociálních demokratů než novodobých Zdeňků Fierlingerů (sociálně demokratický politik, který se v roce 1948 zasadil o sloučení ČSSD s KSČ - pozn. red.).

Už víte, co uděláte, když Rusnokova vláda ve středu nezíská důvěru?

Tam bohužel bude na tahu pan prezident a bude záležet, jak bude odpovědný a jestli se nezachová jako neototalitní gosudar (označení ruského vladaře disponujícího neomezenou mocí - pozn. red.).

Půjdete za ním se 101 podpisy ověřenými, či neověřenými?

To je spíše otázka na paní předsedkyni Němcovou, ale pořád platí, že stojednička je kompaktní a že je tu 101 poslanců ochotných podpořit vládu. Jestli mu to předložíme ve Sněmovně, nebo za ním půjdeme na Hrad, je jedno.

Co říkáte, že poslanec Josef Novotný z VV, s kterým máte napjaté vztahy, se vyjádřil, že by vládu Miroslavy Němcové podpořil?

Je to jeho rozhodnutí, já ho nepřemlouval.