Bez rozdílu politického dresu se poslanci shodují, že vydání veškerých údajů by ohrožovalo vykonávání politického mandátu.

„Na výboru jsme se shodli na tom, že pan kancléř požádá policii o to, aby svou žádost specifikovala. Pokud policie specifikuje, o které konkrétní osoby se jedná, tak je možné součinnost poskytnout,“ řekl Právu poslanec ČSSD Jan Hamáček.

Podle něj není možné, aby policii dali informace o všech poslancích a zaměstnancích. „To možné není, to by byl zásadní zásah do výkonu poslaneckého mandátu,“ podotkl.

Policisté chtějí záběry vnitřních i venkovních kamer, také kalendář všech akcí v minulém roce. Šéf klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík Právu řekl, že žádost považuje za poněkud zvláštní, protože např. poslanecký harmonogram je na webových stránkách Sněmovny. „Také je zvláštní, že policie žádá záznamy z venkovních kamer, když sama zajišťuje ostrahu Sněmovny, byť jde o jiný útvar než ÚOOZ," řekl Gazdík.

Němcová: Nemůžu poznat, zda chtějí vydat poslance

Mluvčí ÚOOZ Iva Knolová Právu sdělila, že jde o jeden z kroků v trestním řízení. „Co se týče předmětné žádosti, tak mohu sdělit pouze to, že náš útvar zaslal žádost do Poslanecké sněmovny. K obsahu dokumentu informace poskytnout nemohu,“ uvedla bez dalších podrobností.

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová necítí, že by za žádostí byla snaha požádat o vydání o některého z poslanců, například bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). „V žádném případě z toho nemůžu poznat, jestli je za tím snaha požádat o vydání nějakého z poslanců. A policie to ani tak neformulovala,“ zmínila.

Vzhledem k tomu, o jaký jde útvar, a tomu, že chtějí záznamy z druhé poloviny loňského roku, lze usuzovat, že policie pátrá po pohybu bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana FuksyMarka Šnajdra, které podezřívá z převzetí úplatku v podobě trafiky.

Jejich stíhání minulý týden zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a spis vrátil k novému rozhodnutí vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci Ivo Ištvanovi. A naznačil, že pokud bude chtít Ištvan pokračovat v trestním stíhání, bude muset vymezit skutek tak, aby dovodil, že se jeho část neodehrála na půdě Sněmovny. Zemanovo rozhodnutí vychází z názoru Nejvyššího soudu, který vyňal exposlance z pravomoci policie a žalobců.