Dozvíte se také, co dělat, když jste přesvědčeni, že zkoušející u maturity nebyli spravedliví. Učitelé varují: Pokud maturanti přípravu na zkoušku dospělosti až dosud nijak zvlášť neprožívali, těžko už to v posledních týdnech a dnech, nebo o "svaťáku" doženou. Teď už je čas jen na opakování. Zároveň ale své žáky vyzývají, aby nepropadali panice. Nikdy se nedá naučit úplně všechno.

"Už po Vánocích se měli začít vracet k probranému učivu a opakovat ho," je přesvědčen ředitel pražského Gymnázia Na Zatlance Ladislav Mikulka. Jestliže studentům něco zásadního uniklo, tak teď už je podle něj ne pět minut před dvanáctou, ale spíš po dvanácté. "O svatém týdnu se to dá těžko dohnat," zdůrazňuje ředitel. Učitelé ale podle něj koncem roku předložili maturantům témata ze všech zkušebních předmětů a otázky u maturit se s nimi většinou shodují. "Nechystáme žádné záludné dotazy ani chytáky," ujišťuje ředitel.

Maturanti, co studují průběžně a teď už jen opakují, by neměli mít problémy, tvrdí ředitelka Českoslovanské akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše v Praze Dagmar Krutská. Je přesvědčena, že naprostá většina žáků nakonec maturitu zvládne.

Nepropadat panice

Aby nepropadali panice, vyzývá maturanty zástupkyně ředitelky Slovanského gymnázia v Olomouci Eva Pavlíčková. Měli by si podle ní rozumně zvážit, zda to, co umějí, už nestačí. Nikdy není možné naučit se úplně všechno.

Radí žákům, aby zašli za svými vyučujícími a poradili se s nimi, zda to, co jim vězí v hlavě, čemu nerozumí, je natolik podstatné, aby to ovlivnilo jejich úspěch u zkoušky. Tvrdí ale, že určitý strach a nervozita k maturitě patří a ani premianti se těmto pocitům nevyhnou.