Právu tento překvapivý zvrat v bleskové návštěvě, která původně naznačovala průlom v česko-íránských vztazích, potvrdily pod podmínkou anonymity dva české diplomatické zdroje.

"Charrází odletěl prakticky hned po setkání s premiérem Špidlou," řekl jeden z pramenů. "Íránci totiž doufali, že dojde i na návštěvu u Klause. Tu do poslední chvíle požadovali. Nestalo se ale tak," dodal zdroj.

Náměstek mu nestačil

Jiný činitel sdělil, že Charrází byl nejspíš zklamán úrovní přijetí v Praze, neboť jeho český protějšek Cyril Svoboda je v nemocnici a schůzku obou ministrů prý nebylo ani při včerejším vyhrocení situace možné uskutečnit. "Klaus v plánu nebyl, a neměl ani čas," dodal diplomat. "A první náměstek, který zastupuje Svobodu, byl po vysokých přijetích ve Francii a v Británii Charrázímu asi málo."

Charrází v poledne nejprve několik minut čekal ve Strakově akademii na příchod Vladimíra Špidly. Po rozhovorech s ním a po obědě měl podle harmonogramu českého resortu zahraničí jednat v 15 hodin s Kohoutem. Dopadlo to ale úplně jinak: už po 13. hodině mířil nespokojený host na letiště, zatímco Černínský palác vydal oznámení, že "setkání bylo zrušeno íránskou stranou z důvodu plného pracovního programu ministra Charrázího".

Íránské velvyslanectví odmítlo Charrázího návštěvu na opakované dotazy Práva jakkoli komentovat. "Samotný Charrází byl v pohodě a zdá se, že problém vyvolali někteří lidé kolem něj," řekl zdroj z Černínského paláce. "Na tom, že prezident nepřijme tak narychlo ministra, ale není nic neobvyklého ani v jiných zemích," tvrdil.

Charrází zařadil Česko do svého evropského turné na poslední chvíli. Vztahy obou zemí zatěžovala od konce 90. let zejména existence redakce americké rozhlasové stanice vysílající do Íránu v Praze.

Praha však získává pro Teherán na důležitosti v souvislosti se vstupem do EU. Navíc má svou zástupkyni Danu Drábovou ve vedení rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která prověřuje podezření, zda Írán nezakrývá jadernou energetikou i tajný vývoj nukleárních zbraní.

Šlo hlavně o jaderný program

"V podstatě byla jeho návštěva zaměřena právě na vyvolání co nejpříznivějšího dojmu ohledně jaderného programu, neboť rada guvernérů bude v červnu ve Vídni Írán znovu projednávat," řekl Právu další vysoký diplomat.

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábová Právu řekla, že i po odjezdu Charrázího ještě očekávala jednání s íránským emisarem. "Přiletěl v ministrově delegaci, ale asi tu zůstal. Předpokládám, že tak jako před dřívějšími zasedáními rady guvernérů MAAE půjde o pravidelné vysvětlování íránského stanoviska, že tato země využívá jaderné technologie výhradně k mírovým účelům," avizovala Drábová.

MAAE má v červnu posoudit novou sadu íránské dokumentace a zjistit, zda Teherán nezatajuje některé provozy, jako tomu bylo v loňské zprávě. Drábová připomněla, že negativní posudek může teoreticky vyústit v přenesení problému do Rady bezpečnosti; Washington již dal najevo, že nevylučuje prosazování sankcí OSN vůči íránskému režimu, pokud nebude v nukleární oblasti plně spolupracovat. "My se ale budeme řídit společným stanoviskem zemí EU, pokud takové vznikne," řekla Drábová k vídeňským rozhovorům.

Charrází ve středu na dotaz ČTK potvrdil, že o jaderných ambicích své země hovořil se Špidlou. "Česká republika se stane členem EU a my členy Unie informujeme o jaderné otázce v Íránu," řekl Charrází po jednáních, která byla podle zdrojů Práva naprosto bezproblémová.