Co říkáte na to, že Úřadu vlády bude šéfovat místopředseda SPOZ Radek Augustin?

Pokud by mělo platit to, co říkal národu pan prezident Zeman, že vláda Jiřího Rusnoka má být nepolitickou vládou odborníků, tak se ukazuje, že Česká republika má zřejmě velké štěstí, že kolem Miloše Zemana se to odborníky jen hemží.

Máte pochybnosti o kvalifikaci pana Augustina na ten post?

Každá takováto nominace a každý takovýto krok vlády pouze potvrzuje, že řeč o vládě odborníků byla jen mediálně zastíracím manévrem proto, aby lidé z okolí SPOZ a Miloše Zemana byli instalováni nejen do vlády, ale i do vysokých funkcí. Je to legitimní uplatňování SPOZ a jejích představitelů, ale bohužel bez voleb.

Hradní kancléř Mynář naznačil, že pro druhý pokus prezident počítá s bývalou koalicí. Už jste se v koalici domluvili, jak se na to připravit?

Koalice spolu vládla a programové priority jsou jasné. Všechny strany a poslanecké kluby deklarovaly, že podpora 101 poslanců pro Miroslavu Němcovou trvá. Kdyby se pan prezident takto rozhodl – a já bych to považoval za dobrou volbu, která respektuje ústavní většinu – tak my jsme připraveni realizovat koaliční vládu ve velmi krátkém čase.

Ladili jste už programové prohlášení?

Určitě ne. V této chvíli nemůžeme předjímat, jak se pan prezident rozhodne. My pouze deklarujeme většinu a jsme připraveni velmi rychle ji realizovat, pokud nám pan prezident tuto šanci dá.

Karolína Peake už mluví o tom, že by chtěli v případném prohlášení body, jako je registr smluv či zpřísnění financování politických stran.

Samozřejmě jsme se neoficiálně bavili o tom, co která strana chce do konce volebního období akcentovat. Priority strany LIDEM jsou většinou zákony, které je potřeba už dodělat v parlamentu. Nepředpokládám, že by tam mohl být nějaký zásadní problém.

Co například požadavek TOP 09 na to, abyste se shodli na přijetí fiskálního paktu?

Takovýto požadavek oficiálně od TOP 09 ještě nezazněl.

A měli byste s takovýmto bodem problém?

My se musíme domluvit mezi sebou – nemůžeme si to vzkazovat přes média.

Paní Němcová uvedla, že do budoucí vlády nepočítá s ministrem obrany Pickem. Nebude problém najít na jeho místo náhradu, jako tomu bylo před nedávnem?

Pokud nám dá pan prezident šanci, nebude problém se velmi rychle a rozumně dohodnout na ministrovi obrany. Ale zatím jsme to neřešili.