ČSSD se podle zdroje z jednání dopředu dohodla, že předsednictvo nepřijme žádný závěr. Další z účastníků pak pod podmínkou anonymity prozradil, že Sobotka nyní nemá ve vedení strany dost hlasů pro to, aby uspěl s návrhem nepodpořit Rusnokovu vládu a jít do druhého pokusu sestavit kabinet. Právě o to si už ostatně Sobotka řekl.

V debatě byl podle zdroje z rokování většinově odmítnut i Sobotkův další návrh, aby poslanci ČSSD při hlasování o důvěře opustili jednací sál. Takové řešení by znamenalo, že by Rusnokova vláda důvěru nezískala.

Hašek, Škromachi i Tejc proti šéfovi

Proti Sobotkovým návrhům vystupovali na jednání předsednictva první místopředseda strany Michal Hašek, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, brněnský primátor Roman Onderka nebo někteří další hejtmani.

Šéfa sociální demokracie naopak podpořili místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nebo stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. „Plán B šel do kopru, Bohuslav Sobotka pochopil, že nemá většinu,“ podotkl zdroj z jednání.

Sobotka je ale nadále přesvědčen, že se svým názorem uspěje. Na dotaz, zda je připraven pro Rusnokův kabinet zvednout roku, pokud ČSSD přehlasuje jeho stanovisko, odpověděl: „Já si nemyslím, že bych byl přehlasován vlastní politickou stranou“.

Tejc řekl Novinkám, že definitivní postoj k vládě bude schválen odpoledne 6. srpna. „Sejdeme na společném jednání klubu a předsednictva, pak se sejde samostatně předsednictvo a klub,“ prohlásil. Na 8. srpna je plánováno hlasování o důvěře vládě.

Vedení bude sbírat názory straníků

Podle Haška se nyní bude vedení ČSSD zajímat o názor členů na Rusnokovu vládu. „Debata začala. Očekávám, že příští dva týdny využijeme k získání názorů členské základny a našich voličů a sympatizantů. Samozřejmě se chceme seznámit také s textem programového prohlášení vlády,“ sdělil.

Zaorálek věří, že se jeho straně podaří najít jednotné stanovisko. „Zvažujeme různé cesty, různé strategie,“ prohlásil v ČT. Zmínil i variantu dobrat se voleb cestou tří pokusů o sestavení vlády.