„Naším úkolem byla podpora humanitární a rekonstrukční činnosti,“ uvedl. Čeští vojáci se podíleli například na výcviku afghánských bezpečnostních složek, ale zároveň třeba pomáhali s vybavováním tamních knihoven.

V pátek se na slavnostním nástupu v Jindřichově Hradci představila zhruba stovka členů provinčního rekonstrukčního týmu. Ti se na závěr mise podíleli na odsunu materiálu z Afghánistánu a na ukončení činnosti.

Tým Lógar se od roku 2008 zapojil na afghánském území do 2582 operací. Česká armáda však v zemi nadále zůstane. Například bude hlídat vojenskou leteckou základnu Bagrám, která se nachází severně od afghánského hlavního města Kábul. Do ostrahy jednoho z největších amerických vojenských zařízení v zemi se zapojí od začátku listopadu.

V příštím roce by odpovědnost za bezpečnost státu měly převzít afghánské vládní síly, proto se stahují i další české jednotky. V druhé polovině září skončí poradenský tým ve Vardaku. Při spojeneckém velitelství v Kábulu také od příštího roku dále nebude působit česká protichemická jednotka.