Šnajdrův advokát Lukáš Trojan se ve středu zúčastnil policejního výslechu svědka Miroslava Dvořáka. Ten je předsedou představenstva Českého aeroholdingu, do nějž po složení mandátu zamířil jeden z obviněných poslanců – Ivan Fuksa.

"Hned na začátku výslechu jsem vznesl námitky k jeho zákonnosti. Výslech se totiž konal ve věci obviněných Šnajdra, Fuksy a dalších. Trojice bývalých poslanců už přitom obviněna není," uvedl.

Obvinění trvá, tvrdí žalobce i soud

V usnesení Nejvyššího soudu je podle Trojana jasně uvedeno, pro jaký skutek jsou exposlanci vyňati z trestního stíhání, přičemž tento skutek je totožný s tím, který popisuje policie v usnesení o zahájení trestního stíhání. "Nechápu tedy, na základě jaké právní konstrukce se pan Ištvan domnívá, že jsou stále stíháni," podotkl.

Ištvan ve středu řekl, že obvinění exposlanců trvá, přičemž o jeho dalším osudu rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství, které bude posuzovat stížnosti obviněných proti zahájení trestního stíhání.

To, že rozhodnutí o vynětí z trestního řízení automaticky neznamená zrušení obvinění, potvrdil i mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. "O tom musí rozhodnout státní zástupce a policejní orgán," řekl.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa se poslaneckého mandátu vzdali po rebelii proti vedení své strany. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase (ODS), která s ním spojila hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.