„Potvrzuji, že jsem se v úterý odpoledne setkal s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Vyměnili jsme si informace o tom, jak hodnotíme situaci vzniklou se jmenováním vlády, a řešili jsme postup týkající se rozpuštění Sněmovny,“ přiznal včera Filip Právu.

Vzhledem k tomu, že strany bývalé vládní koalice nechtějí pro rozpuštění dolní komory zvednout ruku, soc. dem. a komunisté řeší, jak dál postupovat.

Ve hře je i varianta podpory Rusnokovy vlády s cílem zabránit návratu bývalé vládní koalice k moci. Filip potvrdil, že o této možnosti se Sobotkou hovořil.

„Ano, s tím, že to posoudí stranické orgány. Budeme se tím zabývat na výkonném výboru 2. srpna, ČSSD by pak svolala příští pátek předsednictvo,“ prozradil Právu šéf komunistů.

Sobotka včera na dotazy na schůzku nereagoval. V rozhovoru pro Právo na str. 7 však naznačuje, že k Rusnokově vládě má kvůli osobě ministra financí Jana Fischera vážné výhrady.

KSČM si klade podmínky

Podle Filipa bude mít jeho strana v případě podpory Rusnokova kabinetu podmínky. Požaduje prorůstový státní rozpočet na příští rok, řešení situace v čerpání evropských fondů a také to, aby vláda byla jen dočasná do předčasných voleb. S tímto postojem Filip seznámil Sobotku.

„Informoval jsem, že v tomto ohledu nemáme žádný zájem podpořit vládu odešlé koalice, a pokud budou splněny zásadní body, prorůstový státní rozpočet, čerpání evropských fondů, tak že budeme jednat s poslanci, po případné návštěvě premiéra na klubu, aby na přechodnou dobu vládu podpořili,“ uvedl Filip s tím, že by šlo o toleranci kabinetu.

Podle předsedy komunistů směřuje k realizaci takového scénáře i ČSSD. „Soc. dem. spěje k tomuto názoru, že by zvážili podmínky tolerance vlády,“ popsal rozhovor se Sobotkou.

Pokud jde o předčasné volby, podle Filipa by se mohly konat v říjnu. „Znovu by se navrhl termín hlasování o rozpuštění Sněmovny,“ vysvětlil lídr KSČM, jak by se mělo k volbám dospět.

Je ale s otazníkem, zda by se i v případě druhého pokusu našlo 120 hlasů ze dvou set, které jsou k rozpuštění Sněmovny nutné. Záleží na ODS nebo TOP 09, zda by tento návrh levice podpořily.

Bohuslav Sobotka a Vojtěch Filip na květnovém oficiálním setkání předsedů politických stran.