„Je to evidentně nátlaková vazba,“ uvedl bývalý premiér, podle něhož zničila policie obviněným jejich společenský status. Podle Nečase jsou všichni živiteli rodin a někteří mají závažné zdravotní problémy, které se mohou zhoršit.

„Ta vazba všem obviněným zničila jejich společenský status, každým dnem i týdnem je ničí i existenčně. Chci připomenout, že všichni obvinění jsou živitelé rodin a u některých obviněných je známý fakt, že mají závažné zdravotní problémy,“ konstatoval s tím, že zdravotní obtíže se pod strázněmi vazby mohou zkomplikovat. O koho z obviněných jde, nespecifikoval.

Video

Nečas: Žalobce ničí lidem životy, nebudu mu to usnadňovat. Zdroj: ČT24

„Chci říci jednoznačně, že pokud se to stane, činím vrchního státního zástupce Ivo Ištvana osobně zodpovědným z toho, že poté, co jim zničil společenské postavení, poté, co je ničí existenčně, tak pokud je začne ničit i zdravotně,  tak to už bude překročen Rubikon,“ dodal.

Je to politický proces

Podle Nečase je kauza spletencem příběhů a označil ji za politický proces. „Tady jsou splétány jednotlivé příběhy a je z nich konstruována kauza, která má závažné politické a ústavní dopady,“ řekl Nečas. Řekl, že je viněn ze svých politických kroků, nikoliv z kriminálních činů. Žalobce a policie podle něj čekají, jestli se Sněmovna nerozpustí, a vyšetřování protahují. Expremiér připomněl, že si svůj vlastní výslech musel vykřičet.

Čtěte také:
Vazba je standardní postup, odpověděl Ištvan na Nečasovu kritiku
Výslech Nečase byl monolog, atmosféra byla vzrušená

Nehodlá proto žádat Sněmovnu o své vydání. „Proč bych to měl usnadňovat,“ položil si řečnickou otázku. Postup státního zástupce je prý navíc podivný, uvedl s poukazem na časovou souslednost případu i na to, že mu jako svědkovi nemohli advokáti klást dotazy. Šetření prý nevede policie, ale vrchní státní zástupce.

Petr Nečas na policejní služebně.

Petr Nečas na policejní služebně.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Dohoda nikdy neexistovala

„Nikdy nebyla uzavřena žádná dohoda o tom, že tři poslanci za to, že odstoupí, dostanou nějaké pozice. To jsou všechno absurdní konstrukce státního zastupitelství, které tři čtvrtě roku poslouchalo mé nejbližší okolí. I pan Ištvan včera  přiznal, že je to právní konstrukce,” dodal Nečas s poukazem na čtvrteční výrok Ištvana v České televizi. [celá zpráva]

V kauze bylo obviněno sedm osob v čele s Janou Nagyovou. Ta skončila ve vazbě stejně jako trojice exposlanců Marek Šnajdr, Petr TluchořIvan Fuksa, kterým měly být nabídnuty lukrativní posty výměnou za neshození vlády.

Vedle nich byli omezeni na svobodě i bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček a pracovník rozvědky Jan Pohůnek. Na svobodě je vyšetřován velitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Ti jsou zase zapletení do případu sledování Nečasovy manželky. O Nečasovo vydání požádal státní zástupce počátkem týdne.