Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová konstatovala, že ačkoliv pamatuje řadu ministrů životního prostředí, žádný z nich Temelín nenavštívil.

Podivínský, který se Temelínu věnoval již v minulosti během působení na vídeňské ambasádě, připomněl, že nynější dva bloky vyrobí tolik energie jako solární panely zabírající plochu 50 000 fotbalových hřišť. Větrné elektrárny o stejném výkonu by zabraly takovýchto hřišť dokonce 180 000, dodal Podivínský s tím, že by se ČR měla vyhnout situaci, kdy by byla závislá na energii z dovozu.

O Temelínu již Podivínský hovořil i s premiérem Rusnokem. „A naše názory na jadernou energetiku a na elektrárnu Temelín jsou velmi blízké,“ dodal.

Energetická společnost ČEZ počítá s tím, že by dostavba dvou temelínských bloků mohla začít zhruba za pět let. V současné době probíhá výběrové řízení. ČEZ jedná s americko-japonskou společností Westinghouse a česko-ruským Konsorciem MIR.1200.

Dostavba by byla jednou z největších zakázek v historii Česka. Náklady se odhadují až na 300 miliard korun a dva další bloky by měly více než zdvojnásobit současný 2000megawattový výkon elektrárny. Podle některých kritiků je dostavba zbytečná a nemusí se ekonomicky vyplatit. [celá zpráva]