Rusnok uvedl, že již má představu o podobě programového prohlášení, které by podle něj mělo být stručné.

Vláda by podle něj měla nastartovat hospodářský růst a čerpání evropských fondů, a to v nynějším i příštím programovacím období. Zmínil rovněž snížení nezaměstnanosti a dokončení apolitických věcí, které zahájil předchozí kabinet. Jako příklad jmenoval prováděcí normy k novému občanskému zákoníku.

Nečas uvedl, že si Rusnoka pro jeho odbornost váží a připomněl, že jej přivedl i do národní ekonomické rady vlády (NERV). Místo premiéra označil za post, „kde je člověk sám a kde to nejvíce fouká”.

Rusnok připustil, že se jedná „o složitou a nevděčnou roli”. Nečasovi poděkoval za cenné zkušenosti z jednání Evropské rady a popřál mu osobní štěstí a úspěch.

Schwarzenberg: Zeman chtěl vládu, tak ji má

Představitelé stran jsou připraveni s Rusnokem jednat. Dosavadní pravicová koalice však odmítá, že by mohla vládě vyslovit důvěru a ČSSD prosazuje předčasné volby, byť její představitelé jedním dechem dodávají, že jakákoliv vláda je lepší než návrat Nečasovy formace bez Nečase.

"Mluvím s každým, ale jsem pro to, aby přeci jen Ústava a ústavní zvyklosti, které k tomu patří, byly dodržovány," citovala Schwarzenberga ČTK k setkání s Rusnokem. "Prezident si pořídil vládu, kterou chtěl, tak ji má," dodal Schwarzenberg a zopakoval, že jeho strana vládu nepodpoří.

Podporu odmítá i ODS, která prosazovala jako adeptku na předsedkyni vlády šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou. Ta se ze své ústavní pozice dnešního jmenování kabinetu krátce zúčastnila, před přípitkem však odešla a připomněla, že prezident jmenováním úřednického kabinetu nerespektuje poměry ve Sněmovně. [celá zpráva]

I ona znovu vyloučila jakoukoli podporu Rusnokově týmu při žádosti o vyslovení důvěry.

Sociální demokraté trvají na co nejrychlejším vypsání předčasných voleb. Na 17. července již nechali svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, kde by se mělo hlasovat o rozpuštění komory. Potřebných 120 hlasů však doposud nemají. [celá zpráva]

Podporu vládě nevyloučili komunisté, kteří jsou nicméně připraveni hlasovat pro rozpuštění Sněmovny. [celá zpráva]