„Žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání považuji za očekávatelné vyústění kauzy s údajným uplácením poslanců. Přesto musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti. Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný,” uvedl premiér v tiskovém prohlášení.

„Všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků. Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit,” dodal Nečas, který je připraven se obhájit před Sněmovnou i orgány činnými v trestním řízení.

Ačkoliv zatím není oficiálně jasné, čeho se žádost o vydání týká, pravděpodobně souvisí s nástupem trojice bývalých poslanců ODS do firem se státní účastí. Petr Tluchoř, Ivan FuksaMarek Šnajdr měli posty získat výměnou za to, že odešli ze Sněmovny a umožnili schválení úsporného balíčku.

O vydání rozhodne Sněmovna

V souvislosti s kauzou, která se točí kolem bývalé šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, žádal Nečas policii o výslech. Zároveň odmítal, že by „trafiky pro poslance byly korupcí a hovořil o politických dohodách, které nelze kriminalizovat.

V podobném duchu se na věc dívá i grémium ODS či ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek (TOP 09). [celá zpráva]

O vydání bude rozhodovat Sněmovna.