Je zřejmé, že lidé, kteří nechtějí protestovat, by měli hlavně v sobotu opustit České Budějovice, tento víkend může být ještě horší než ten poslední, při kterém bylo zraněno deset lidí.

„Vedení města apeluje na všechny občany žijící na sídlišti, aby se v žádném případě nezapojovali do pouličních akcí a nepodporovali radikální skupiny,“ zdůraznil ve středu primátor Thoma. Město prý má zatím ohlášenou jednu demonstraci, o níž rozhoduje příslušný odbor magistrátu.

Strážníci a policie posílí hlídky

Z internetové sítě je patrné, že do Českých Budějovic mohou přijet až stovky lidí včetně militantních radikálů z různých měst. Na víkendová shromáždění s názvy jako Demonstrace proti černému rasismu, Demonstrace proti nepřizpůsobivým občanům II. nebo Procházka městem České Budějovice tam zvou různí uživatelé sociální sítě.

Kvůli situaci ve městě se konalo ve středu také zasedání rady města za účasti policistů. „K posílení pocitu bezpečí by mělo přispět okamžité opatření, které spočívá v posílení počtu hlídek městských strážníků. Vedle motorizované hlídky bude k dispozici nonstop 12 strážníků. Další pěší hlídky vyšle podle slov plukovníka Romana Bláhy do ulic sídliště Policie ČR,“ konstatoval po jednání primátor.

Video

Policie rozehnala demonstranty v Českých Budějovicích.

Také policisté nechtějí podrobnosti k následujícímu víkendu prozrazovat. „Mohu pouze konstatovat, že jsme připraveni znovu bránit majetek, ale především zdraví občanů,“ uvedla mluvčí jihočeské policie Lenka Holická.

Od poslední demonstrace nedošlo na sídlišti Máj k žádnému zásadnímu konfliktu, ale je zřejmé, že ve městě panuje napětí.