Sklenák označil druhý pilíř za fiasko a absolutní neúspěch, který byl prosazen navzdory opozici. ČSSD, která avizuje, že by pilíř po případném vítězství ve volbách zrušila, prý nelze vinit z neúspěchu.

Případné změny, které chce Kalousek formou poslanecké iniciativy předložit, ČSSD odmítá a sama hledá řešení, na němž bude shoda napříč společností. [celá zpráva]

Špidla: Demografii vykompenzuje produktivita

Špidla, coby expert na sociální politiku a stínový ministr životního prostředí, zpochybnil nutnost vzniku vládní podoby reformy a s odkazem na očekávaný demografický vývoj uvedl, že v roce 2090 by mělo na jednoho důchodce „vydělávat” stejně jako dnes 2,6 pracujících. Tento poměr prý klesne pouze kolem roku 2050, kdy bude 1,7 pracujícího na každého důchodce. Jelikož se však dá očekávat, že se v průběhu času bude dále zvyšovat produktivita práce, výraznější zásahy do současného systému prý nebudou třeba.

Právě negativním demografickým vývojem, který zvýší počet důchodců, zdůvodňuje vláda neudržitelnost stávajícího systému. Varuje zároveň před poklesem reálných důchodů.

Podle Špidly oproti tomu stačí v inkriminovaném období kolem roku 2050 převést do systému určitou sumu. Deficit důchodového účtu by měl být podle Špidly i tak udržitelný. Druhý pilíř je prý nebezpečný, špatný a ohrožující zejména stávající důchodce.