Někteří představitelé ODS vnímají mizivou podporu strany, kterou dokreslil nedávný průzkum agentury ppm factum, podle něhož by občanští demokraté oslovili pouze osm procent voličů. [celá zpráva]

„Omluva by měla zaznít od bývalého premiéra a předsedy ODS Petra Nečase,“ řekl Novinkám místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. „Jeho vinou se odehrává tento destabilizační problém v české politice,“ dodal s dovětkem, že všichni vědí, proč koaliční vláda padla.

Podle Sobotky se o podobných tématech zatím v ODS mluví jen v „nižších etážích“ a na grémiu ani na výkonné radě zatím nic podobného nezaznělo.

To potvrzuje i úřadující předseda ODS Martin Kuba, podle něhož jsou podobné úvahy zatím předčasné. „Podobnou debatu jsem na grémiu nezaznamenal,“ uvedl Kuba, který stranu po Nečasově odchodu řídí.

Nečas, který v polovině června rezignoval na post premiéra i šéfa ODS, se za údajné jednání Nagyové, které nyní vyšetřuje policie, omluvil všem, kterých se mohlo týkat. Omluva voličům ODS, potažmo veřejnosti nezazněla. Nečas pouze přijal politickou zodpovědnost a rozhodl se odejít z politiky. [celá zpráva]