„Parlamentní většina existuje, přesto prezident postupuje samovolně a jmenuje úřednickou vládu,“ vytknul Zemanovi Kalousek.

Podle něj by předčasné volby nastalou situaci nevyřešily, a ani sociální demokraté, coby favoriti předvolebních průzkumu, nemají jisté, že by je Zeman v případě volebního úspěchu nechal jmenovat vládu.

„Jestliže se takto zachoval pan prezident teď, kde máte záruku, že se tak nezachová po volbách?“ položil dotaz Kalousek.

Připomněl, že stávající koalice disponuje většinou 101 poslanců, kteří podporují sestavení kabinetu Miroslavy Němcové. „Máme většinu. Sociální demokracie sice vyhrála poslední volby, ale většina je zatím jen ta, která podpořila Miroslavu Němcovou,“ uvedl.

Nesmí se tak chovat, říká o Zemanovi

Prezident Zeman přesto v úterý pověřil ekonoma Jiřího Rusnoka sestavením úřednické vlády. „Pan prezident byl v Lánech podrobně informován od všech politických stran, že nechtějí úřednickou vládu. A když se ujistil, že to opravdu nechtějí všechny politické strany, tak to pak udělal,“ komentoval Kalousek. „V parlamentní demokracii se prezident takto chovat nesmí,“ dodal.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v ČT naopak uvedl, že prioritou pro sociální demokraty zůstávají předčasné volby. Většinu 101 poslanců odmítl s tím, že sestává z politických přeběhlíků.