"Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl pořadatel předem nahlášené protestní akce Michal Choura.

Protestní shromáždění pořadatelé ohlásili do lokality českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Ale někteří účastníci vykřikovali, že se následně přesunou na sídliště Máj, což také nemálo z nich učinilo.

Video

Při pochodu radikálů proti Romům létaly kameny i policejní granáty. Zdroj: PRÁVO/Pavel Orholz

Účastníci pochodu se zastavili na ulici J. Bendy (na snímku). Tam také došlo k prvnímu střetu mezi pořádkovou službou a protestujícími.

Střet mezi pořádkovou službou a protestujícími v ulici J. Bendy

FOTO: David Veis, ČTK

Demonstrace přerostla v boj mezi oběma tábory a policií.

Demonstrace přerostla v boj mezi oběma tábory a policií.

FOTO: Jiří Forman , Novinky

Střetu mezi tábory zabránili až policisté, došlo jen na ojedinělé přímé potyčky Romů s demonstranty. Policie s použitím slzného plynu a třaskavých granátů nespokojenou skupinu, která dorazila z náměstí, vytlačila sto metrů od Romů. Demonstranti vrhali na policisty dýmovnice, kameny, lahve, převraceli kontejnery a demolovali auta.

Účastníci pochodu se zastavili na ulici J. Bendy (na snímku). Tam také došlo k prvnímu střetu mezi pořádkovou službou a protestujícími.

Radikálové zdemolovali i jedno auto.

FOTO: David Veis, ČTK

 

FOTO: Jiří Forman, Novinky

K radikálům, kteří se pouštěli v Bendově ulici do boje s policisty, se velmi rychle přidala i celá řada místních. Nadávali například zraněnému policistovi, že si to zaslouží a že nemá co hájit Romy.

Do akce byly povolány i jednotky z Prahy a Plzně. „Na místě je i antikonfliktní tým, ale stále dochází k drobným střetům,“ sdělila Právu mluvčí jihočeské policie Lenka Holická.

Policista zasažený při demonstraci.

Policista zasažený při demonstraci kamenem.

FOTO: David Veis, ČTK

Zadrženo bylo 28 lidí. Dva policisté při zásahu utrpěli drobná zranění. Jeden má řeznou ránu na noze a dalšího trefil kámen útočníků. „Do nemocnice jsme převáželi celkem deset lidí spíše s lehčími zraněními, jako jsou popáleniny, nebo řezné rány,“ uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková. Dodala, že mezi zraněnými byly také dvě ženy. Dvě osoby utrpěly otřes mozku.

Ještě ve večerních hodinách bylo sídliště na nohou a policisté nadále na situaci dohlíželi. LIdé se rozešli až v nočních hodinách. Policie bude na sídlišti hlídkovat i v příštích dnech.

Policisté se snaží zabránit tomu, aby se dav demonstrantů na sídliště, kde žije početná romská komunita, dostal.

Radikálové se po ohlášeném shromáždění vydali z hlavního náměstí na sídliště Máj.

FOTO: David Veis, ČTK

Na sídlišti se už po poledni konalo Shromáždění za lepší sousedské vztahy. Pořádalo jej občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou. Akce se účastnilo několik desítek lidí.

Video

V Českých Budějovicích protestovaly stovky lidí proti Romům

Zdroj: PRÁVO/Pavel Orholz

Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů.

Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Proti policistům se postavilo i množství místních lidí.

Proti policistům se postavilo i množství místních lidí.

FOTO: Jiří Forman, Novinky

Pořadatelé, kteří svolali protestní akci na náměstí, tvrdí, že chtěli poukázat na potíže soužití početné komunity sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije. Shromáždění je prý reakcí na nedávný incident. Při něm se na sídlišti Máj  dostalo do konfliktu na dětském hřišti několik dospělých.