"ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka," řekl Kalousek, podle něhož jsou sociální demokraté relevantní silou ve Sněmovně na rozdíl od "vlády přátel Miloše Zemana", jak charakterizuje kabinet, který z pověření prezidenta sestavuje Rusnok.

Pro Právo Kalousek dodal, že nekritizuje Rusnokův kabinet, ale Zemana.

Sociální demokraté v pátek vůbec poprvé připustili, že by se při případném druhém pokusu ucházeli o možnost sestavit menšinovou vládu. [celá zpráva]

"Měli bychom k tomu jiný přístup než k cizorodému tělesu, které vystupuje spíše jako invazní komando než jako vláda, která vychází z Poslanecké sněmovny," prohlásil Kalousek, podle něhož by však ani taková vláda nezískala důvěru. Jedinou většinou ve Sněmovně je prý 101 poslanců, kteří by na premiérku podpořili kandidátku dosavadní koalice ODS, TOP 09LIDEM Miroslavu Němcovou (ODS).

Předčasné volby Kalousek v této situaci odmítá. "Možnost rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby není v ústavě proto, že se to tak má udělat tehdy, když se vláda nelíbí lidem nebo když lidi nadávají na vládu. Je to tam pro ten případ, kdy Sněmovna není schopna sestavit většinu, která by mohla podporovat vládu," řekl odcházející ministr financí, podle něhož hlava státu postupuje naprosto svévolně.