"Za nabídku jsem poděkoval, protože si jí vážím. Slíbil jsem, že dám panu premiérovi vědět v pondělí ráno," řekl novinářům Špicar s tím, že uvažuje o všech nabídkách, které v životě dostal, takže bude uvažovat i o této.

Špicar je kromě svého působení ve Svazu průmyslu a dopravy ČR rovněž ředitelem české pobočky amerického think tanku Aspen Institute, jejíž vznik finančně podpořil miliardář Zdeněk Bakala. V minulosti pracoval jako ředitel vnějších vztahů automobilky Škody Auto.

Bývalý tajemník ministra financí Karel Štogl

Bývalý tajemník ministra financí Karel Štogl

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Štogl studoval práva, v minulosti podle internetových zdrojů působil rovněž jako poradce na ministerstvu obrany. V současnosti je poradcem senátora Jana Hajdy (ČSSD).

Rusnok v pátek přijal také ekonoma Miroslava Zámečníka. Ten už při příchodu řekl, že si jde popovídat a žádnou nabídku na ministerskou funkci neočekává. Po jednání uvedl, že s Rusnokem debatovali o tom, jak by se dalo pomoci české ekonomice, a o budoucnosti NERV. Řekl prý Rusnokovi také názor na dva možné kandidáty na ministry.

Místo v Rusnokově vládě zatím oficiálně přijali tři lidé. Na nabídku kývl Martin Pecina jako ministr vnitra, Marie Benešová (ČSSD) jako ministryně spravedlnosti a Miroslav Toman, který by měl vést ministerstvo zemědělství. Někteří další kandidáti byli osloveni a čeká se na jejich vyjádření.

Kouhout se rozhodne, Fiala odmítl

Šéfem diplomacie by se mohl stát Jan Kohout, své rozhodnutí oznámí v polovině příštího týdne. Nabídku na pokračování dostal také současný ministr obrany Vlastimil Picek, který se vyjádří po svém návratu ze zahraničí. V čele ministerstva zdravotnictví by mohl stanout náměstek Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát a ministerstvu pro místní rozvoj by mohl šéfovat dosavadní náměstek ministra Daniel Braun.

Rusnok pohovory s kandidáty v Kramářově vile zahájil ve středu. Dočkal se již několika záporných odpovědí. Místo ministra financí odmítl dosavadní náměstek ministra Jan Gregor, ministerstvo práce nechce vést jeho bývalý šéf Petr Šimerka a ministerstvo školství současný ministr Petr Fiala.