"Před nedávnou chvílí jsem přijal souhlasné potvrzení od Marie Benešové stát se ministryní spravedlnosti," prohlásil Rusnok v ČT.

Benešová ještě před Rusnokovým večerním sdělením uvedla, že ji nečeká lehké rozhodování s ohledem na advokátní praxi a soukromé záležitosti.

Benešová je řadovou členkou ČSSD a ve straně chce pokračovat. "Já se za to nestydím. Chodím na pět schůzí ročně v místní organizaci, komu by to mělo vadit? Nejsem ve vedení, jsem řadová členka na místní kladenské úrovni," citovala ji během středy ČTK.

Jan Kohout

Jan Kohout

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Kohout se ještě rozhodne

O Kohoutovi, který byl ministrem zahraničí již v úřednické vládě premiéra Jana Fischera, se spekulovalo bezprostředně po jmenování Rusnoka premiérem.

Kohout v minulosti působil jako kariérní diplomat a po vládním angažmá zakotvil v dozorčí radě společnosti ČEZ. Dříve uváděl, že je též členem ČSSD.

Ministr školství Fiala nabídku pokračovat v čele resortu po jednání s Rusnokem ve středu v podvečer odmítl. [celá zpráva]

Ministr školství Petr Fiala

Ministr školství Petr Fiala

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Objevují se rovněž další jména potenciálních ministrů. Ministrem zemědělství by se podle zdroje blízkého vedení agrární komory měl stát šéf Potravinářské komory Miroslav Toman.

Hned trojice jmen je skloňována v souvislosti s ministerstvem zdravotnictví. Jde o bývalé ministry Ivana Davida, Miladu Emmerovou  a senátora Vladimíra Drymla. Na post ministra dopravy by mohl usednout další exministr Jaromír Schling či prorektor ČVUT Petr Moos.