Rusnok v únoru 2012 na chatu na serveru Patria.cz odpovídal na dotaz čtenáře, který se zasazoval o to, aby zemi neřídili politici, ale odborníci.

„To, co říkáte, zní atraktivně a logicky. Ale bohužel to by byl konec demokracie a demokracie je sice drahá, pomalá a někdy neefektivní, ale nakonec je to to nejlepší, co pro správu věcí veřejných lidstvo vymyslelo,“ odpověděl tehdy Rusnok.

Jak Rusnok hovořil o nastolení vlády odborníků (10. 2. 2012)
Dotaz: Domnívám se, že je nesmyslné, aby zemi řídili ministři z řad politiků, neodborníků, jejichž prioritou je získat a udržet si hlasy voličů, kteří ve své většině jsou rovněž neodborníky, a teprve, když se pokazí vše, co je možné pokazit, ujímají se vlády odborníci, aby vyvedli zemi z krize, jako je tomu v Řecku, Itálií atd. Kromě toho si myslím, že by o zásadních věcech neměli rozhodovat poslanci, což jsou rovněž většinou politici, neodborníci, ale něco jako institucializovaný NERV. Jaký je váš názor?
Odpověď: To, co říkáte, zní atraktivně a logicky. Ale bohužel to by byl konec demokracie a demokracie je sice drahá, pomalá a někdy neefektivní, ale nakonec je to to nejlepší, co pro správu věcí veřejných lidstvo vymyslelo. Nicméně je jistě legitimní debata, která dnes mj. probíhá, o tom, zda např. v oblasti dlouhodobých důsledků nakládání s veřejnými penězi nemají pro aktuální politický establishment být zavedeny např. limity zadlužování, jelikož tyto dluhy budou platit teprve budoucí daňoví poplatníci.
 zdroj: Patria.cz

Nyní se Rusnok z prezidentova pověření pokouší sestavit vlastní nepolitický kabinet, v němž by se měla objevit jména známá i z dřívějších úřednických vlád jako Martin Pecina či Jan Kohout. [celá zpráva]

Jmenováním premiéra úřednické vlády Zeman nepotěšil strany nynější koalice, které sesbíraly 101 poslaneckých podpisů na podporu stávající šéfky Sněmovny Němcové a chtěly by pokračovat na stávajícím půdorysu. Nadšeny nejsou ani opoziční ČSSDKSČM, které jako řešení prosazují co nejrychlejší vypsání předčasných voleb.