"Já s těmito návrhy problém nemám, já myslím, že jsou to naopak návrhy pozitivní, které mohou České republice v obou těchto zemích pomoci," řekl Rusnok. Kvůli Klausové a Remkovi se Zeman dostal do konfliktu s dosavadním šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem, který tyto kandidáty odmítal. Výměna velvyslanců se proto zastavila, což práci ministerstva zahraničí značně komplikuje.

Rusnok také uvedl, že má na středu naplánovaná setkání s adepty na ministry své vlády, sejde se například s kandidátem na funkci ministra zahraničí Janem Kohoutem.

"Já mu tu nabídku rozhodně učiním," potvrdil nově jmenovaný premiér. Dodal, že se setká i s dalšími adepty, jména však neuvedl. Už v úterý oznámil, že novým ministrem vnitra by měl být Martin Pecina, který tento post zastával ve vládě Jana Fischera. Pecina to potvrdil. [celá zpráva]

Jiří Rusnok si na středu domluvil jednání i s někdejší nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. O ní se mluví jako o kandidátce na ministryni spravedlnosti.

„Jsem pozvána,“ potvrdila Novinkám Marie Benešová. V letech 2006–2010 byla stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD. Zastávala i post místopředsedkyně strany a v současnosti je mezi poradci prezidenta Miloše Zemana.

Rusnok se vyjádřil také k výrokům, že nová vláda bude vládou "přátel prezidenta Zemana". Prohlásil, že mu toto označení nevadí. "Víte, je lepší, když vládnou přátelé a lidé, kteří jsou schopni se i lidsky domlouvat, než když vládnou lidé, kteří mají mezi sebou velmi podivné vztahy a nechávají se sledovat a špehovat," řekl. [celá zpráva]