„Jediná legitimní většina je 101 hlasů současné, nebo teď už možná bývalé, vládní koalice,“ prohlásil Kalousek v emotivně laděném projevu. „Jediná vláda, která může získat důvěru, a jediná vláda, která může prosadit rozpočet, je vláda Miroslavy Němcové,“ dodal.

Odmítl, že by dosavadní koalice poskytla hlasy na rozpuštění Sněmovny. „Máme mandát od voličů a máme povinnost ho vykonávat,“ zdůvodnil.

Vládu úředníků označil za „vládu kamarádů Miloše Zemana“. Považuje ji za výsledek nezodpovědného jednání prezidenta, neboť úřednická vláda bez podpory Sněmovny nebude moci prosadit rozpočet na příští rok. „Rusnok na sebe bere odpovědnost, o které ví, že jí nebude moct dostát,“ řekl Kalousek.

Rozpočtové provizorium

Jestliže Rusnok nezíská pro svou vládu důvěru, pak je podle ministra financí v demisi otázkou, jak rychle prezident Zeman rozhodne o jmenování jiného premiéra, jak to ukládá ústava. „Bude-li se chovat stejně nezodpovědně jako v tomto případě, uvrhne zemi do rozpočtového provizoria,“ varoval.

Podle Kalouska by to znamenalo, že ministr financí uvolní každý měsíc jen zlomek výdajů. „V žádném případě se nemůže uvolnit jedna jediná koruna na investice,“ uvedl s tím, že právě Zeman neustále upozorňuje na nutnost proinvestičních opatření.