„Přišli jsme s řešením, které vidíme jako nejlepší,“ řekl Kuba a dodal, že poslední tři dny strávil hledáním nejlepšího kandidáta. O nominaci Němcové byli již telefonicky informováni předsedové TOP 09LIDEM Karel SchwarzenbergKarolína Peake.

Sama Němcová řekla, že si váží jednomyslné podpory grémia strany, ač pro ni osobně nebylo rozhodování jednoduché. Připomněla, že opakovaně byla zvolena do Sněmovny, je místopředsedkyní strany. „Prostě přijde v životě okamžik, kdy si musíte sečíst tu podporu, která vám byla dávána, a zjistíte, že také musíte něco vracet,“ řekla.

Opravila úřadujícího předsedu strany Kubu. „On mluvil o tom, že mě ODS nominuje na premiéra, tak já bych chtěla říci, že se budu cítit premiérkou,“ řekla Němcová.

V České televizi řekla, že o personálním obsazení vlády ještě nepřemýšlela. Za důležitá témata, která bude muset nový kabinet řešit, označila obnovu země po povodni a pravidelnou přípravu státního rozpočtu na další rok.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová souhlasila s předáním Davida Ratha soudu.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Prezident Miloš Zeman podle kancléře Vratislava Mynáře očekává, že obdrží od občanských demokratů podrobnou informaci na pátečním odpoledním jednání na zámku v Lánech.

Kalousek: ODS je personálně vyprahlá

Koaliční partneři rozhodnutí, aby kandidátkou byla Němcová, přijali.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v České televizi řekl, že by mu bylo ctí zasedat ve vládě s Němcovou. „Personální nominace je to vynikající,“ řekl. Jedním dechem ale dodal, že ODS tím vyrobila další problém. „Svědčí to o mimořádné akceschopnosti a personální vyprahlosti ODS, jestliže nenašli nikoho jiného než třetího ústavního činitele, jeho pozice se bude těžko obsazovat,“ řekl Kalousek. Narážel tím na to, že Němcová je současně předsedkyní Sněmovny a v této funkci bude muset skončit.

Čtěte také: Koaliční partneři jméno Němcové přijali, bude prý ale chybět ve Sněmovně

Místopředseda opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že je to pokračování křeče. Jeho strana se nehodlá bavit o tom, kdo má být premiérem.

Pro Němcovou se vyslovil i Topolánek

Pro Miroslavu Němcovou se v rozhovoru pro Právo vyjádřil i bývalý předseda strany Mirek Topolánek. Řekl, že si je vědom toho, že jí tím dává polibek smrti.  [celá zpráva]

Ženy na postech předsedkyň vlád nejsou v Evropě obvyklé, ač žena řídí už mnoho let například Německo.

Premiérky v Evropě
Angela Merkelová
Německo
Alenka Bratušková
Slovinsko
Helle Thorningová-Schmidtová
Dánsko

Vláda je po kauze kolem blízké spolupracovnice odstupujícího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové v demisi.

V souvislosti s novým kandidátem ODS na funkci premiéra padalo v úvahu několik jmen. Hovořilo se zejména o Martinu Kubovi, ministru dopravy Zbyňku Stanjurovi, ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi a místopředsedovi ODS Jiřím Pospíšilovi. Miroslava Němcová neměla mít ve straně dostatečnou podporu.