„V případě nezákonného sledování osob vojenským zpravodajstvím v letech 2012 až 2013 došlo k selhání jednotlivce,“ přečetla usnesení komise poslankyně ODS  Ivana Řápková.

Podle poslanců selhal šéf vojenského zpravodajství Milan Kovanda a jeho podřízený Jan Pohůnek, který měl údajně provádět sledování ženy premiéra Petra Nečase.

Zpravodajci fungují

Řápková dodala, že mohou konstatovat, že je „zcela vyloučeno narušení rozvědné a kontrarozvědné činnosti vojenského zpravodajství“.

„Jinými slovy žádné nebezpečné informace nemohly uniknout, a co proběhlo, proběhlo mimo rozvědné a kontrarozvědné složky,“ podotkl člen komise Jan Kubata (TOP 09).

Podle poslance Antonína Sedi (ČSSD) je možné, že utrpěla prestiž zpravodajské služby, ale funguje beze změny. „Ministr obrany i pověřený generál nám deklarovali, že spolupracující orgány v rámci vojenského zpravodajství byly dopředu informovány o tom, co se událo. Prestiž mohla být poškozena, ale sdílení informací nikoli,“ uvedl Seďa.

Zákon je třeba změnit, shodují se poslanci

Poslanci se také shodli na tom, že je potřeba změnit zákon o vojenském zpravodajství tak, aby byla možná větší vnitřní kontrola činnosti špiónů, která očividně selhala.

„Je zapotřebí najít hlídače, který bude hlídat hlídače,“ poznamenal předseda branného výboru Jan Vidím (ODS), který je zároveň členem komise. Podle něj sněmovní komise na hlídání zpravodajství nedostačuje a nový kontrolor by měl vzniknout na ministerstvu obrany. „Vnitřní kontrola nezafungovala. Je potřeba udělat změna, aby se mohlo do vnitřní kontroly nahlédnout zvenčí,“ uvedl Vidím.